piątek, 18 lutego 2011

Fantastyczna książka instruktora szachowego Dana Heismana

Tym razem chciałem Wam (tzn. amatorom i pasjonatom do poziomu 1800) polecić książkę niesamowitego gościa, który pisuje artykuły szachowe - rubryka "Novice Nook" - dla graczy poziomu 1000-1800. Przez kilkanaście lat już napisał naprawdę dużo artykułów (120 sztuk przez 10 lat co miesiąc!), a teraz te wszystkie niesamowite artykuły zawarł (i zredagował, więc są jeszcze bardziej użyteczne i przejrzyste oraz spójne) w jego chyba najbardziej niesamowitej książce:

A Guide to Chess Improvement: The Best of Novice Nook
by Dan Heisman, 382pp. (Everyman Chess 2010)

http://shop.chesscafe.com/A_Guide_to_Chess_Improvement.asp


Fragment tej książki można przeczytać poniżej (plik PDF do ściągnięcia)


Książka ta to swoista cegła (blisko 400 stron!) niemniej dla fanów Dana Heismana to prawdziwy RARYTAS (biały kruk jak kto woli). Ja jestem zachwycony tą książką, więc dla mnie to jest klasyka :-). Podejmuje w niej tematy z zakresu rozwijania się jako zawodnik (do nowicjusza do poziomu bardzo silnego amatora!). Sam tytuł naprawdę dużo mówi: Przewodnik po szachowym postępie: najlepsze (artykuły) z Novice Nook. Dopiero przeczytałem 40 stron, ale jestem pod ogromnym wrażeniem jakie wnioski oraz rady zawarł w tej książce. I widać, że jego kilkunastoletnie doświadczenie (instruktor na pełen etat od 1996!) szachowe z pewnością jest bardzo dobrze wykorzystywane. Wskazówki i rady, które prezentuje w tej książce są pozornie proste i "każdy przecież o nich wie", ale tak naprawdę są to drogowskazy, które ABSOLUTNIE gwarantują dojście do poziomu 1800-2000 w ciągu 1-2 roku przy bardzo solidnym treningu oraz przestrzeganiu tych zaleceń, o których Dan wspomina jako o niezbędnych i podstawowych (słynna "Wielką Piątka").
Pomimo tego, że książka nie zawiera konkretnego planu pracy czy też konkretnych pozycji do rozwiązywania, to jednak jest w niej zawarta taka skarbnica wiedzy, że w zasadzie KAŻDY amator i pasjonat szachów, który ma problemy z tym, aby "przebić się" na wyższy poziom (do 2000 włącznie) powinien znaleźć rozwiązanie swojego problemu (tego co trenować, jak analizować partie, jak zarządzać czasem, jak liczyć warianty, na co zwracać uwagę przy czytaniu książek szachowych, itp.). Zakres tematyczny jest ogromny (widać wynik kilkunastu lat przemyśleń, doświadczeń i szkolenia!), więc delektuję się tą pozycją i zachwycam :-). Nie będę ukrywał, że Dan to mój szachowy idol :). Nawet pomimo tego, że sam jest tylko mistrzem krajowym wg USCF (2285 FIDE CM i USCF National Master), to jednak jego przemyślenia i rady są jak na moje oko bardzo "twarde" i wyważone. Nawet krytycznie podchodząc do jego teorii (i różnych rad, wskazówek) jest bardzo trudno udowodnić ich małą wartość czy też fałszywe założenia. Słowem: przemyślane, wartościowe, ciekawe oraz inspirujące wskazówki oraz rady i zalecenia! Ciepło polecam tę książkę :)


Za jakiś czas spróbuję wam powiedzieć coś więcej na temat jego innej klasycznej książki, tym razem bardziej instruktażowej: Heisman, Dan (2010). Elements of Positional Evaluation

Elements of Positional Evaluation (4th Ed.); Revised & Enlarged: How the Pieces Get Their Power; by Dan Heisman, 216pp. (Russell Enterprises, 2010)
http://shop.chesscafe.com/Elements_of_Positional_Evaluation.asp

Jeśli będzie okazja to także i tę książkę za jakiś czas także opiszę, ponieważ jest to też bardzo ciekawa książka dotycząca elementów oceny pozycji. Dzięki niej można tworzyć sobie system oceny pozycji (SOP), dzięki któremu będziemy wiedzieli jak stoimy w partii (lepiej, gorzej, równo). Natomiast na podstawie oceny pozycji dalej można wybierać plan gry (jeśli stoję lepiej to atakuję, jeśli gorzej to się bronię, a jak równo to manewruję, aby osiągnąć przewagę).


Jak na razie wywołuje we mnie niesamowite zdumienie i podziw to, że książka ta w pierwotnym wydaniu została 20 lat temu i bardzo duża część jest nadal aktualna. Pomimo tego, że w książce są opisywane elementy, o których wszyscy wiedzą (albo przynajmniej tak mówią), to jednak ich połączenie oraz pokazanie tego jakie zachodzą między nimi relacje... jest według mnie tym co odróżnia zwykłe, przeciętne książki od tych, które wychodzą spod pióra Dana Heismana!


Z kolei jego prywatna strona na której jest dużo ciekawych artykułów (w tym także oczywiście klasyka "Novice Nook") znajduje się pod tym adresem: http://www.danheisman.com/

Natomiast swoją rubrykę prowadzi (co miesiąc nowy artykuł) na ChessCafe:

Tutaj krótki filmik (niecałe 2minuty) w którym Dan Heisman mówi o swojej książce (The Improving Chess Thinker). Można przykładowo zobaczyć jak wygląda ten niesamowity instruktor i jak mówi o swojej książce:) http://www.vimeo.com/7998248


Powyżej na zdjęciu Dan Heisman (instruktor szachowy), który odbiera nagrodę za swoją wieloletnią działalność edukacyjną (instruktażową) w dziedzinie szachów (nagroda przyznana przez UCSF - Amerykańską Federację Szachową)


I na koniec wywiad z nim w 2 częściach (oczywiście po angielsku)

A tutaj kilka słów o nim (i jego zasadach, które stosuje ucząc swoich uczniów przez Internet)

5 komentarzy:

 1. Kurcze szkoda ze ciezko zamowic takie ksiazki a cena jaka narzucaja za sprowadzenie w ksiegarni internetowej tez nie jest zachecajaca :(:(

  OdpowiedzUsuń
 2. Tu się mylisz Szymonie. Zamówienie (dowolnej) książki jest bardzo proste. Obecnie to jedynie kwestia ceny (zapłaty). Zgodzę się z tym, że niestety zarabiamy zdecydowanie za mało, aby regularnie móc kupować zagranicze książki szachowe. Z kolei polskie książki szachowe (lub też ich tłumaczenia) są albo słabe albo nieliczne, natomiast języka rosyjskiego nie zna znaczna część obecnego pokolenia szachistów.
  Jednym ze sposobów "obejścia" tego problemu jest składanie pieniędzy na daną książke i odczekanie (najczęściej 5-6miesięcy) aż cena nieco spadnie i wtedy jej kupienie.
  Nie wiem dokładnie jak wygląda sprawa związana z przesyłką, ale w księgarni AMAZON ceny są chyba dość kuszące.

  OdpowiedzUsuń
 3. czy powyzsza ksiazka jest w wersji polskiej?
  czy tylko po angielsku

  Narazie mam dwie ksiazki - ale mysle ze w polowie lata - po wakacjach - bede mogl w kolejne dwie zainwestowac :0

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkie książki o których pisuję, że są niesamowite nie są w języku polskim. Chyba, że tytuł takiej książki i wydawnictwo sugeruje, że jest to jedna z nielicznyc perełek ;). Dlatego zdecydowana większość książek, które polecam to te po angielsku (rzadko te po rosyjsku, gdyż nie ma obecnie wielu osób, które potrafią się tym językiem obsługiwać).
  Wniosek: NAUCZYMY SIĘ (jak najszybciej) języka angielskiego, bo ogromna część materiałów będzie dla nas niedostępna! Osobiście nie wyobrażam sobie nie znać tego języka chociażby w stopniu podstawowym. Rosyjski znam "tylko do szachów", więc na tyle mi on wystarcza (Kali jeść, Kali pić, Kali rozumieć o co biegać). Jednak nie da się usprawiedliwić braku znajomości języka angielskiego - wszak to MIĘDZYNARODOWY język, którym posługuję się "większa połowa" współczesnego świata!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja właśnie czekam na przesyłkę z krainyksiazek.pl
  Zamówiłem 3 książki polecane na blogu w ramach startu w moją przygodę z szachami tj:
  Silman's Complete Endgame Course: From Beginner to Master
  Forcing Chess Moves: The Key to Better Calculation
  oraz How to Reassess Your Chess. Jednak po dokładnym przeliczeniu przepłaciłem za każdą około 30 % :( Jeśli ktoś mógłbym poinstruować mnie jak dokonać zakupu bezpośrednio z amazon.com i czy jest to w miarę bezpieczne będę wdzięczny :)

  OdpowiedzUsuń