niedziela, 20 lutego 2011

Najlepsza książka szachowa do nauki komentowania oraz analizowania partii - autorstwa Dana Heismana

Jak już mówiłem... analiza partii w pewnym okresie jest NIEZBĘDNA, aby postęp i rozwój szachowy miał miejsce. Polecam zatem najlepszą książkę jaką znam do tego, aby zobaczyć w jaki sposób podawane są analizy partii. Głównie chodzi o amatorów i pasjonatów, którzy chcieliby to robić, ale nie wiedzą jak. Zawodnicy od poziomu 2 lub 1 kategorii zazwyczaj już potrafią to dość dobrze robić (oczywiście nie wszyscy to robią, bo wymaga to pewnej pracy, czasu i wysiłku).

Ostatnio jeden z czytelników bloga zapytał jak należy komentować (i analizować) rozegrane partie. Być może właśnie ta książka odpowie na te (i podobne) pytania.

Poniżej prezentuję krótki opis książki jednego z najlepszych instruktorów szachowych na świecie - Dana Heismana.


"Annotating games will improve your play."Co można przetłumaczyć jako: "Komentowanie partii polepszy twoją grę."

16-latek usłyszał i rozważył radę. Wiedział, że późno rozpoczął grę w turniejach szachowych, jednak zdecydował dać sobie szansę. Najpierw skomentował mecz pomiędzy jego dwojga przyjaciółmi. Następnie przez okres ponad 3 lat, skomentował 18 swoich partii. Próbował być obiektywny oraz identyfikować swoje słabości, aby nie powtarzać nadal błędów. W pierwszych dwóch latach, jego ranking wzrósł o 600 punktów rankingowych. W trzecim roku, przed jego 19 urodzinami, stał się kandydatem na mistrza ("ekspertem" - taka szachowa nazwa funkcjonuje w USA).

Tym nastolatkiem byłem ja, Dan Heisman. Wygrałem Mistrzostwa Filadelfii, otrzymałem tytuł mistrza krajowego (NM = National Master) od Amerykańskiej Federacji Szachowej, a także zdobyłem tytuł Kandydata na Mistrza (CM = Candidate Master) od Międzynarodowej Federacji Szachowej - FIDE. To Okazało się, że te analizy będą wspaniałą okazją na moją drugą (z 10!) książek, a moja kolumna "Novice Nook" pisana dla Chess Cafe (www.chesscafe.com) wygrała kilka nagród z kategorii "Najlepszy Poradnik".

Poniżej można ściągnąć fragment tej (wg mnie znakomitej) książki w formacie PDF:
http://www.mongoosepress.com/downloads/Annotator_sample.pdf


The Improving Annotator: From Beginner to Master;

Autor: Dan Heisman; 192 strony; język angielski

Wydawca: Mongoose Press; wydanie poprawione i poszerzone (February 16, 2011);

4 komentarze:

 1. Próbeczka zapowiada świetną lekturę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno by się przydała ale jednak świeże wydanie 55 $. Czy są jakieś problemy z zamówieniem bez pośrednio z amaznon.com ???

  OdpowiedzUsuń
 3. Dołóż (uzbieraj) 200 PLN, a dostaniesz WSZYSTKIE 3 książki, które opisuje na blogu (Elements of Positional Evaluation: How the Pieces Get Their Power; A Guide to Chess Improvement: The Best of Novice Nook; The Improving Annotator: From Beginner to Master, Revised and Expanded)... bezpośrednio do domu :).

  PS. Też zbieram na tę książkę, bo Heisman dla mnie jest niesamowity ;). Jest niczym demon dla innych :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaraz za 200 zł są wszystkie 3 książki ?? Gdzie jest taka promocja :D

  OdpowiedzUsuń