środa, 5 grudnia 2012

Rentgen – przecież to takie proste! Jak prześwietlanie pozycji może wpływać na przenikanie pomysłów

Tym razem warto nieco się zastanowić nad jednym z ciekawszych, lecz niestety nieco rzadziej spotykanych motywów taktycznych jakim jest „rentgen”. Mamy z nim do czynienia, gdy jedna z figur liniowych (a więc wieża, goniec lub hetman) atakuje pośrednio inną bierkę. Warto podkreślić, że atak rentgenem może być bardzo prosty jak i w pewnych przypadkach – szalenie trudny. Poniżej spróbuję to udowodnić – przedstawiając jedynie dwie pozycje.

W każdej z poniższych pozycji trzeba sobie zadać pytanie – jeśli zaczynają białe (czarne) to czy mogą zyskać materiał (jedynie dzięki pobijaniu bierek – pamiętając o stosowaniu motywu rentgena) czy też nastąpi jedynie wymiana (nikt nic nie zyskuje i nie traci, lecz następuje redukcja materiału).

Tak więc zapraszam do samodzielnego przenalizowania dwóch pozycji, a niebawem w kolejnej części zostanie przedstawiona moja analiza i nieco głębsze wyjaśnienie tematu. A więc? Jak mocno się czujesz? Czy potrafisz w ciągu 5-10 sekund odpowiedzieć na pytanie kto wygrywa (i jak dużo materiału) jeśli zaczynają białe? (a co jeśli czarne). To tylko dwie pozycje, ale dobrane pod tym kątem, aby pokazać, że pozornie prosty temat może przybierać niekiedy naprawdę dość trudną formę.

UWAGA: w każdej z poniższych pozycji analizujemy jedynie ruchy z pobiciem (dla każdej ze stron).

Gotowy do startu?.... START!


Pozycja nr 1: zaczynają białe - czy mogą one zdobyć (za darmo) czarnego piona? Jeśli tak (albo nie) to dlaczego? Co o tym decyduje? W jaki sposób oceniłeś czy możliwe jest bezpieczne zdobycie piona czy też będzie ono związane ze stratami? Jeśli zaś nastąpi strata to w jakiej wysokości?


Pozycja nr 2: zaczynają białe - jaki jest najlepszy ruch z biciem? Którą bierkę należy pobić i jaki będzie tego efekt (zysk, strata czy jedynie wymiana)? A co jeśli zaczynają białe? Przenalizuj wszystkie możliwości i wyciągnij wnioski.Zadanie domowe: zapisz oba rozwiązania i pomyśl dlaczego pozycja nr 2 była znacznie trudniejsza (albo łatwiejsza) aniżeli pozycja nr 1. Jakie czynniki zadecydowały o tym?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz