czwartek, 6 grudnia 2012

Pomyśl zanim uwierzysz – co nieco o mitach, stereotypach i dziwnych szachowych cudach (1)

W tej serii spróbuję przedstawiać różne ciekawostki, które często mają niewiele wspólnego z prawdą, lecz są powtarzane na tyle często, że niemal wszyscy w nie wierzą! Warto jeszcze pamiętać o tym, że kłamstwo bardzo często powtarzane także (dosyć szybko) staje się „prawdą”!

Nie ma dymu... bez szacha? Nie ma mata, bez ognia! No właśnie! Kolej na brutalne rozprawienie się z szachowymi mitami i stereotypami!


Poniżej zaprezentuję kilka przykładów nieprawdziwych twierdzeń z dziedziny szachów. Sami oceńcie na ile są one wam znane i czy znacie ich obalenie:

MIT 1: Nie da się zamatować dwoma skoczkami. Tutaj mała niespodzianka – zobaczmy na diagram i sprawdźmy czy rzeczywiście nie ma tam mata. Jak widać skoczek z pola f7 matuje biednego czarnego króla! Jak przebiegała sekwencja ruchów? Bardzo prosto: 1. Nf6+ Kh8 2. Nf7# i jak doskonale widzimy – czarny król dostał mata! Wniosek: mat 2 skoczkami jest jak najbardziej możliwy!


 
Na powyższych obrazkach: sytuacja wyjściowa (L) i końcowa (P) przy matowaniu 2 skoczkami


MIT 2: Dwoma skoczkami można zamatować wyłącznie w rogu. I kolejna miła niespodzianka! Zobaczmy w jaki sposób król zostanie pojmany dwoma konikami... na bandzie! Czarne były przekonane, że niemożliwe jest dostanie mata na bandzie, więc zechciały sprawdzić swojego zacnego przeciwnika. Z jakim skutkiem? Zapewne piorunującym! Zagrywka także wyjątkowo prosta: 1. Nd6 Kf8 2. Ng6#

 
Na powyższych obrazkach: sytuacja wyjściowa (L) i końcowa (P) przy matowaniu 2 skoczkami


PRAWDA: Niemożliwe jest forsowne zamatowanie dwoma skoczkami. Nie można także dać mata jeśli król stoi na innym polu niż bandowe (lub w narożniku). Oznacza to, że nie można wymusić mata jedynie dwoma skoczkami – czyli strona słabsza jest w stanie zawsze zremisować – o ile będzie wykonywała najlepsze ruchy. Mówiąc bardziej praktycznie – w obu powyższych przykładach strona słabsza miała inną możliwość odejścia królem, lecz dobrowolnie pomogła w tym, aby dostać mata. Bez pomocy strony słabszej mat nie jest możliwy!

2 komentarze:

 1. PRAWDA: Niemożliwe jest forsowne zamatowanie dwoma skoczkami. Nie można także dać mata jeśli król stoi na innym polu niż bandowe (lub w narożniku). Oznacza to, że nie można wymusić mata jedynie dwoma skoczkami – czyli strona słabsza jest w stanie zawsze zremisować – o ile będzie wykonywała najlepsze ruchy. Mówiąc bardziej praktycznie – w obu powyższych przykładach strona słabsza miała inną możliwość odejścia królem, lecz dobrowolnie pomogła w tym, aby dostać mata. Bez pomocy strony słabszej mat nie jest możliwy!

  czasami trzeba sprawdzac prof thinkera, tym razem uszedl caly spod noza....
  http://img818.imageshack.us/img818/1671/molnerve.jpg

  a w watku http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=60&t=3223&start=30
  jest kuriozalny przyklad gdzie po dolozeniu czarnego konia wygrywaja biale !!
  a wiec KONcowki z koniami sa zwodnicze!

  mol

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj tak! Myślę, że niebawem będzie okazja popracować nad materiałem, który czeka na nas już od dobrych wakacji - będzie w nim także o koniach! No i oczywiście w końcu spełnią się nasze kolejne marzenia o tym, aby podzielić się z pasjonatami matematyki i szachów... następnym kawałkiem (i to dość sporym!) intrygującego torta intelektualno-matematyczno-szachowego! :). Oj to będzie cała uczta! ;) :)

  PS. Liczę na to, że dotrwamy do publikacji, zanim się wyKOŃczymy z tymi zaKOŃczeniami początkowego stadium tworzenia i publikacji ;) :)

  OdpowiedzUsuń