poniedziałek, 23 lipca 2012

Szachowe testy – czyli mini sprawdzian twoich umiejętności oraz wiedzy

Jeśli masz ochotę od czasu do czasu sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności, wówczas warto zrobić sobie test. Są całe zbiory zadań, które są układane w formie testowej, lecz tutaj proponuję taki mały teścik. Jak go należy wykonać i z czego się składa?

Test składa się z 2 serii zadań - każda po 10 sztuk ukazanych na diagramie. Należy każdą z dziesięciu pozycji ustawić na diagramie (można także wydrukować sobie te kartki) i zapisać najlepszy ruch oraz odpowiedzi strony przeciwnej - dotąd aż będzie zupełnie jasna sytuacja (np. mat, duża strata czy podobnego typu). Na każdą serię mamy całe 60 minut - średnio na każde zadanie mamy zatem po 6 minut. Może się to wydawać dość długim czasem, ale zapewniam, że w czasie rozwiązywania będzie okazywało się, że "jest wiele ciekawych opcji, pytanie która z nich jest rzeczywiście najlepsza".

Warto te testy zrobić następująco po sobie (z 10-15 minutową przerwą pomiędzy nimi) w warunkach zbliżonych do ideału - czyli do tych, które powinny panować na turnieju w czasie rozgrywania partii: cisza, tykanie zegara (lub w przypadku zegara elektronicznego - widoczny upływ czasu), szachownica z bierkami i my naprzeciwko. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem jest wyłączenie się ze świata na 2-2,5 godzinki (najlepiej późnym wieczorem jak wokół już naturalna cisza).

Życzę powodzenia w męczeniu kalafiora! Dodam, że dla niemal wszystkich zawodników poniżej poziomu 1800 te zadania okazały się dość wymagające! Tak więc myśl, nie poddawaj się i daj z siebie wszystko!Klasyfikacja jest następująca (za każde poprawne rozwiązanie dostajemy cały punkt):


Proponowana punktacja i odpowiadający jej przybliżony poziom:

a) 20-18 punktów - 2200; zróbmy tak - ostrzeż mnie mistrzu jak będziemy grali ze sobą!
b) 17-16 punktów - 2000; lepiej powiedz u jakiego mistrza pobierasz lekcje?!
c) 15-14 punktów - 1800; jak widać z niejednego pieca... szachy jadłeś!
d) 13-12 punktów - 1600; czy ty na pewno grasz w szachy dopiero pół roku?
e) 11-10 punktów - 1400; no chyba zaczynasz coś widzieć w szachach
f) 9-8 punktów - 1200; no muszę stwierdzić, że dość dobrze sobie radzisz, ale mogło być lepiej!
g) poniżej 8 punktów - oj musisz więcej popracować jeśli chcesz, aby inni traktowali cię poważnie


Jeśli chcesz zrobić ten test on-line i sprawdzić jaki wynik uzyskasz (wówczas wypełniasz za każdym razem pole wyjściowe i końcowe tylko pierwszego ruchu białych i wciskasz "submit"), to wybierz się tutaj: http://www.clausjensen.com/chesssite/core/rating_test.asp

Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej, zapraszam do przeczytania artykułu (6 stron, format PDF): http://beginnerchessimprovement.weebly.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza