niedziela, 15 kwietnia 2012

Szachowa tabliczka mnożenia – czyli o tym w jaki sposób poprawnie i szybko przewidywać oraz oceniać tysiące pozycji czy też dziesiątki wariantów

Dzisiejszym tematem będzie szachowa tabliczka mnożenia – czyli powiemy sobie o tym w jaki sposób poprawnie i szybko przewidzieć oraz oceniać tysiące pozycji czy też dziesiątki wariantów.

Tabliczka mnożenia powinna być w głowie. Trzeba ćwiczyć dotąd aż nabierzemy biegłości. Tak samo jest w szachach – jest kilkaset lub kilka tysięcy pozycji, które trzeba znać tak samo sprawnie i szybko jak tabliczkę mnożenia w matematyce. Im wyższy poziom chcemy osiągnąć tym trzeba więcej znać pozycji „od ręki”.

Pomyśl czy na pytanie ile jest 3x10 zastanawiasz się dłużej niż 1-2 sekundy czy też odtwarzasz pewne wartości z tabeli? A jak ktoś zapyta: 6x8, 9x7, 8x3, 7x6? Co wtedy? No właśnie! W tym celu należy opanować tabliczkę mnożenia.

A co to ma wspólnego z szachami? W szachach także występują pewne tabele, których opanowanie jest po prostu... niezbędne! A po co? Po to, abyś realizował podstawowe obliczenia w mgnieniu oka i przy okazji bezbłędnie. Trzeba zatem opanować pewne podstawowe pozycje i zapisać je u siebie na twardym dysku w głowie (a ściślej - w pamięci długotrwałej).

Bez biegłej znajomości setek lub tysięcy pozycji (schematów) nie będziemy w stanie grać partii na przyzwoitym poziomie i stale rozwijać się szachami. Niestety czas do namysłu jest ograniczony, zaś ilość możliwych pozycji (czy też wariantów gry) jest na tyle astronomiczna, że "lepiej" sprowadzać grę na tory, które doskonale znamy i rozumiemy.Tabliczka mnożenia dzięki której przyspieszamy znacząco nasze (bardzo proste) obliczenia. Być może widzisz, że w powyższej tabeli są pewne dane, które na pierwszy rzuk oka... nie wiadomo skąd się wzięły. Domyśl się, gdyż jest to na tyle proste zadanie, że bardzo łatwo jest odkryć jego sekret!
Dan Heisman pisze o tym nieco obszerniej w artykule: Tactical Sets and Goals który można ściągnąć i przeczytać o czym pisze autor rubryki Novice Nook (z ChessCafe):
http://www.chesscafe.com/text/heisman109.pdf

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz