sobota, 14 kwietnia 2012

Seria dobrych zbiorów zadań dla ambitnych amatorów – czyli jak z taktycznego poziomu 1700 można zrobić 2000

Czasami spotykamy ambitnych amatorów, którzy chcą spróbować poważnie popracować nad szachami. Wiadomo, że do poziomu 2000 najważniejszym elementem jest zdecydowanie taktyka (oczywiście inne też są absolutnie niezbędne, aby osiągnąć ten poziom). Jedni powiadają, że taktyka to 99% szachów, inni zaś mówią, że bez opanowania taktyki na przyzwoitym poziomie… nie ma możliwości przebić się przez poziom 1800.

Warto zastanowić się co trzeba zrobić, aby sprawdzić naszą wiedzę dotyczącą stopnia i zakresu opanowania taktycznych motywów – dzięki nim bowiem możemy albo osiągać przewagę, albo ją realizować czy też w końcu szukać ostatniej deski ratunku za pomocą solidnej obrony.

W tym miejscu zaprezentuję jedną z najlepszych pozycji z jaką miałem okazję się zetknąć. Mianowicie są to 4 zbiory zadań (seria „2000 zadań”), które z pewnością mogą nam pokazać jak dużo umiemy i przetestować nasze zrozumienie taktyki w takich sferach jak: związanie, podwójny atak, odciągnięcie, zaciągnięcie oraz następne: blokada, oswobodzenie (odkrycie) przestrzeni, odkryty atak, przesłona, wtrącony ruch, rentgen czy zniszczenie obrońcy.

Natomiast znajomość elementów taktyki w końcówkach obejmuje takie końcówki jak: pionowe, wieżowe, gońcowe, skoczkowe, hetmańskie oraz przejścia do fazy końcowej.

Jeśli chcecie dowiedzieć się nieco więcej, zapraszam do przeczytania krótkiego artykułu w stylu minirecenzji (5 stron, format PDF): http://beginnerchessimprovement.weebly.com

3 komentarze:

 1. Jeszcze takie małe pytanie : gdzie można dostać te zbiorki?

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że w każdym sklepie szachowym, który sprowadza rosyjskojęzyczne książki. Najbardziej popularny (i zarazem także solidny i największy w Polsce) to Caissa (prowadzony przez GM Zezulkina).

  Poniżej linki do tych pozycji (w zależności czy chcesz kupić jako zestaw czy pojedyncze zbiory).

  http://www.caissa.pl/sklep/?p=productsList&sWord=2000&iPage=2

  http://www.caissa.pl/sklep/?p=productsList&iCategory=56&sName=Promocyjne-zestawy-ksiazkowe

  Mam nadzieję, że cena cię raczej mile zaskoczy ;).
  PS. Okładki są z poprzedniego wydania, więc można zapytać (mejlem lub telefonicznie) czy mogą sprowadzić aktualne zbiory. Wierzę, że bez problemu powinni to mieć na stanie (pytanie tylko czy trzeba czekać i jeśli tak to ile)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakbym mógł jeszcze prosić o kontakt mailowy w dość nietypowej sprawie to byłbym bardzo wdzięczny : Veril1@wp.pl

  OdpowiedzUsuń