niedziela, 8 kwietnia 2012

Mistrzowie i arcymistrzowie szachowi kontra amatorzy – dlaczego jedni bywają lepsi oraz jak ćwiczyć, aby przybliżać się do poziomu szachowych ekspertów

Dlaczego lepiej oraz szybciej znajduje plany oraz liczy warianty, rzadziej się myli i wie więcej? Co takiego ma mistrz czego nie ma przeciętny gracz szachowy? Talent, pamięć a może intuicja? W jaki sposób możemy zbliżać się od ich mistrzowskiego poziomu? Czy jest to łatwe i w ogóle możliwe? Jeśli tak, to co należy robić? Tak w ogóle to kim jest mistrz szachowy?
Na te i inne pytania będziemy poszukiwać odpowiedzi i zachęcać do własnego, twórczego i odważnego formułowania wniosków. Na chwilę obecną mogę powiedzieć, że jest kilka bardzo istotnych informacji, które mogą być użyteczne nie tylko dla tych, którzy lubią czytać o zagadnieniach związanych z szachami, lecz także dla tak zwanych praktyków (czyli graczy).

Tyle tytułem wstępu – jako drobna propozycja dla rozważań, proponuję przyjrzeć się tej oto krótkiej liście (to tylko część całości). Być może sami dojdziecie do pewnych wniosków.

Poniżej zobaczmy jakie mogą być różnicę między mistrzem a amatorem – niektóre bywają subtelne, inne natomiast niekoniecznie.Jeśli chcecie dowiedzieć się nieco więcej, zapraszam do przeczytania krótkiego artykułu (2 strony, format PDF): http://beginnerchessimprovement.weebly.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz