środa, 14 marca 2012

Trudna sztuka realizacji przewagi - remis jeśli nie masz planu lub pozycja nie jest do wygrania

Zapewne wielu z was spotkało się z sytuacją, w której mieliście przewagę, ale nie wiedzieliście jak ją należy zrealizować. Słowem: jak zmusić przeciwnika do kapitulacji.

Dobra wiadomość jest taka, że można się tego nauczyć, a zła taka, że wymaga to wysiłku (i narzędzi). Należy bowiem przeanalizować dziesiątki (a nawet setki!) pozycji, a następnie ustalić plan i sposoby jego realizacji. Czasami jednak przeciwnik postawi tak silny opór, że wygrana może być szalenie trudna... albo niemożliwa. Poniżej przedstawiam partię w której samotny hetman był w stanie wybronić się spod ataku wieży, gońca i 2 pionów! Coś w co trudno uwierzyć, ale tak właśnie było! A czy Ty potrafiłbyś wygrać tego typu końcówkę? Czy pozycja ta była (jest) remisowa czy wygrana? Jeśli tak to kiedy (po którym ruchu) i dlaczego? Przy okazji dodam, że partia trwała 152 minuty i jest to jak dotąd najdłuższa moja partia poważna (grana na czas co najmniej 60 min na 40 ruchów) jaką kiedykolwiek rozegrałem. Tempo gry wynosiło 60+10, a więc można było sporo pomyśleć. Najciekawsze, że ostatnie kilkanaście ruchów grałem mając na zegarze po ok. 30-60 sekund.

3 komentarze:

 1. Quote:
  Poniżej przedstawiam partię w której samotny hetman był w stanie wybronić się spod ataku wieży, gońca i 2 pionów! Coś w co trudno uwierzyć, ale tak właśnie było! A czy Ty potrafiłbyś wygrać tego typu końcówkę? Czy pozycja ta była (jest) remisowa czy wygrana? Jeśli tak to kiedy (po którym ruchu) i dlaczego?

  chyba kluczowy moment po 93 pos, gdyby pojsc nie tym pionem do przodu, (czarne)
  Czy w tablicach Nalimowa mozna to sprawdzic ?
  (jest jednak 7 bierek) ?
  tego nie wiem

  mol

  OdpowiedzUsuń
 2. Rozumiem że te 152 minuty to mówisz o partiach granych przez neta, bo 2,5 godziny to przecież na turniejach zdarza się że ledwo z debiuty się wyjdzie

  OdpowiedzUsuń
 3. @Michał
  Oczywiście. Mowa o partii granej przez (za pomocą sieci) Internet. Nie mówię o partiach trwających po 4 lub 5 godzin, bo takich nie grywam w ogóle. Zwykle partie jednak po 3 godzinach się kończą albo jest już zupełnie jasne kto wygra. Oczywiście na wysokim poziomie (2100+) partie grane w realu mogą być ciągnięte po 5 czy 6 godzin. Dla mnie jednak nie jest to do wyobrażenia (mam na myśli wysiłek i to, aby miało mi się to przydarzyć).

  @mol
  Z tego co widziałem to silnik pokazywał stale remisowe kontyuacje, niemniej nie jest wykluczone, że można coś takiego wygrać. Ja jednak nie wiem jak i tym bardziej nie potrafię tego wykonać. Jest to jednak opisane w jednej rosyjskiej książce "Laskierowskie kompensacje".

  OdpowiedzUsuń