sobota, 24 marca 2012

Obserwowanie partii na FICS bez posiadania konta - niezbędne wskazówki

Wiele osób nie posiada konta na FICS (Free Internet Chess Server), jednak chcą obserwować partie (różnych graczy). Jest taka możliwość i w tym miejscu krótko ją opisze. Jest to tak zwane "wejście od kuchni" :). Co wtedy trzeba zrobić?


Należy postępować według poniższych wskazówek:

1. Wchodzimy na stronę: http://www.freechess.org2. Naciskamy drugi przycisk od góry po lewej stronie, który zwie się: "Login now"

3. Po chwili zostaniemy przeniesieni na stronę o adresie: http://www.freechess.org/Login/jin/applet.php

4. Jesli mamy zainstalowana Jave, to po kilkunastu sekundach (wczytywania strony) ukaże się okienko:

5. Następnie klikamy na prawy przycisk na dole "Login as Guest"6. Jesli wszystko wykonaliśmy poprawnie pojawi się kolejne okno:7. Następnie w konsoli wpisujemy komendę: observe NokiaTwenty i naciskamy klawisz enter8. Po chwili (2-3sek) powinna pojawić się szachownica na której będziemy mogli śledzić na bieżąco ruchy danego gracza (w tym wypadku NokiaTwenty). Poniżej widać zdjęcie partii NokiaTwenty (ranking 1935) przeciwko Hajdzik (1628), w której pierwszy ruch został już wykonany. W miarę upływu czasu pojawia się więcej ruchów, czas ulega zmianie a także ruchy są automatycznie przenoszone (więc wystarczy tylko wygodnie usiąść i delektować się partią). W opcjach można ustawiać rodzaj bierek i podstawowe rzeczy, które mogą ułatwić oglądanie (np. włączenie dźwięku po wykonanym ruchu, itp.).9. Jeśli coś się zawiesi lub nie będzie działać, wówczas trzeba wykonać raz jeszcze w/w kroki (czasem możemy zostać automatycznie rozłączeni - np. po 1godzinie transmisji).

PS. Podziękowanie dla kolegi Hajdzika za pomoc w realizacji zdjęć ;).

Mam nadzieję, że opisany sposób nie będzie zbyt trudny. Dla większości osób działa on bez problemu, więc jeśli u was coś będzie nie tak, to musicie zapytać kogoś co zrobić, aby działało. Ja niestety nie znam się na tym, więc najlepiej założyć konto i grać z poziomu klienta (programu) "Babas Chess", który jest dostępny (do ściągnięcia i zainstalowania) poniżej: http://www.babaschess.net

4 komentarze:

 1. 7. Następnie w konsoli wpisujemy komendę: observe NokiaTwenty i naciskamy klawisz enter

  lub ogolniej: observe X
  gdzie X jest id gracza, ktorego gre chcemy ogladnac...

  9. Jeśli coś się zawiesi lub nie będzie działać, wówczas trzeba wykonać raz jeszcze w/w kroki (czasem możemy zostać automatycznie rozłączeni - np. po 1godzinie transmisji).

  Jesli jednak i to nie pomoze, to wowczas nalezy ...wyłaczyc komputer i póść sobie na spacer.

  mol

  OdpowiedzUsuń
 2. A moze zrobić topic w ktorym omowione zostałyby dokladnie kafejki internetowe z calego swiata, gdzie mozna grac w szachy (i/lub) inne gry, wraz z ich porownaniem ; wady/zalety etc. ... ?

  mol

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeciesz Babaschess ma opcje logowania się jako gość,więc można grać i obserwować partie bez konta na FICS,oczywiście dla konta gościa są pewne ograniczenia(nie można między innymi komentować oglądanych partii).Ale nawet na prawie każdym telefonie komórkowym(z javą) można też grać i obserwować partie na FICS!

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam taki problem:
  gram sobie na fics grę na 45/zawodnik. gramy gramy zostaje nam po 15-10 min (mialem ten sam problem kilka razy i czasami po kilkunastu minutach juz występował) na zegarze i nagle słyszę 'goodbye', szachownica się blokuje. Zamykam i widzę, że na czerwono jest napisane 'disconnect'. Dodam, że nie jest to wina mojego internetu, ponieważ na kurniku takie rzeczy się nie dzieją. Czy winą może być to że słycham muzyki na youtubie? pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń