niedziela, 18 marca 2012

Mocne uderzenia po liniach prostych i ukośnych - czyli walka cieżkich figur w ataku na króla

Dziś krótki fragment (wprowadzenie) dotyczący tematu walki cieżkich figur w ataku na króla: czyli w skrócie - mocne uderzenia po liniach prostych i ukośnych.

Jedno z najciekawszych zagadnień, które wywołuje zaskoczenie, radość a czasami nawet uśmiech jest związane z walką ciężkich figur (hetmanów i wież) w ataku na króla. Zwykle dochodzi do tego gdy lekkie figury są poza grą lub też zostaną wymienione. Szczerze mówiąc to w tym temacie trzeba być bardzo uważnym, gdyż atak i kontratak wzajmnie się przeplatają. Niekiedy pozornie silny ruch sprawi, że nasza pozycja z wygranej może nawet zamienić się w przegraną. Poniżej przykład do analizy, a niebawem powrócimy do tematu. Zwłaszcza, że chciałbym przedstawić małą analizę pozycji, którą uzyskałem w partii (korespondencyjnej) i uważam, że może ona zostać wykorzystana jako ciekawy przykład.

Poniżej pozycja: spójrzmy na pozycję i odpowiedzmy sobie na pytania:
1) który z obu króli jest bezpieczniejszy? dlaczego?
2) jakie elementy sprawiają, że jedna ze stron ma przewagę?
3) na co muszą uważać obie strony? dlaczego?


I teraz małe zadanie - czarne będąc na ruchu:
1) remisują poprzez wiecznego szacha
2) wygrywają i to dość szybko - bo w kilku ruchach (jeśli tak to dlaczego? dzięki czemu jest to możliwe?)
3) wygrywają, ale dopiero w złożonej końcówce wieżowej lub hetmańskiej (w zależności od dokładności obrony)



Czarne na ruchu - jak oceniasz pozycję? A jeśli białe są na ruchu? Odpowiedź (wraz z pouczającą i ciekawą analizą) zostanie przedstawiona w następnym odcinku.

5 komentarzy:

 1. Czarne na ruchu - jak oceniasz pozycję? A jeśli białe są na ruchu? Odpowiedź (wraz z pouczającą i ciekawą analizą) zostanie przedstawiona w następnym odcinku.

  Jesli ruch białych, to Hh6+ i pozamiatane.
  jesli ruch czarnych to badziej złozone ale chyba wtedy hg5.

  Zreszta w nastepnym watku bedzie wyjasnienie poczynione....

  mol

  OdpowiedzUsuń
 2. Oczywiscie zgadza sie: przy ruchu bialych mat w 2 ruchach: Hh6+ i Wf8#.

  Natomiast przy ruchu czarnych jest wygrana. Hetman idzie najpierw na pole h4, a nastepnie rozdeptuje piona g5 (takze z szachem). I tym oto sposobem jest mozliwosc, aby otwarcie linii "g" dla wiezy okazalo sie kluczowe.

  [cytat] "jesli ruch czarnych to badziej złozone ale chyba wtedy hg5":
  Oj chyba wpadl profesor mol w pulapke ;). Mysle, ze ladnie zastawiona, wiec przyjemnie jest wpasc w taki maly majstersztyk, prawda? ;)

  Po 1...hg5?? jest wieczniak :). 2.Rf7+ Rxf7 3.Qxf7+ Kh6 4.Qf6+ Kh5 5.Qf7+ Kh4 6.Qf2+ Kh5 i krol wraca na h6 i nastepuje Qf6+ (jak krol schodzi na h7 i h8, to szachy po polach f7 i f8) i niestety, ale od tych natretnych szachow odgonic sie juz nie da :).
  PS. Warto byc ostroznym przy ciezkich figurach i otwartym krolu ;). Jesli sie uda to na weekendzie bedzie to w artykule ;).

  OdpowiedzUsuń
 3. czarne szybko wygrywają
  1.... Hh4+
  2.K dowolne H:g5
  3.Kf2(f3) He3
  4.Kg2 Wg7

  a jak
  1.... Hh4+
  2.K dowolne H:g5
  3.Kh3(lub 2 lub 1) Hh5+ i następnie Wg7 i We7

  szyga ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. @Szyga

  Wariant nr 1 bardzo dobry: wszystko elegancko podane. Także wariant nr 2 jest bardzo dobry (tak - to właśnie ten krytyczny moment!), jedynie po 3...Hh5+ 4.Kg2 Wg7+ 5.Kf3 Wf7+ (a nie We7, ale podejrzewam, że to literówka).

  Brawo dla kolegi Zygmunta! :). Zauważyłeś odkrycie linii oraz kluczowy ruch hetmanem na pole h5 z którego broni wieżę na polu f7 (dającą szacha). Jeśli czas pozwoli to analiza tej krótkiej pozycji (wraz z tą, która była nieco wcześniej) zostanie zaprezentowana na weekendzie (w postaci pliku PDF).

  Warto podkreślić, że w tego typu pozycjach najczęściej obowiązuje zasada "kto pierwszy (zaatakuje) ten lepszy". Wyjątkiem jest sytuacja po której strona atakująca będzie musiała "odpuścić", bo król schowa się za murem z pionów.

  OdpowiedzUsuń
 5. A w takim razie jak by wygladało to samo zadanie (ocena przy ruchu obu stron), gdyby z szachownicy zdjac piony h6 i g5 .... ?! hm....

  mol

  OdpowiedzUsuń