piątek, 10 lutego 2012

7 mocnych punktów: czyli solidna gra w wykonaniu silnych graczy – czy potrafisz stosować te same reguły oceny pozycji?

7 mocnych punktów: czyli solidna gra w wykonaniu silnych graczy – czy potrafisz stosować te same reguły oceny pozycji?

Pewnie większość z was chciałaby poznać sposób myślenia oraz ocenienia pozycji i tego na jakiej podstawie solidni zawodnicy wybierają ruchy.

Czy oni używają jakichś sztuczek po to, aby te ruchy były dla nich widoczne jak na dłoni? Czy z takimi umiejętnościami się rodzą czy też wytrwale ćwiczą i coraz bardziej doskonalą? A na co i w jakiej kolejności zwracają szczególnie uwagę?

Poniżej chcę nakreślić szkic tego jakimi okularami posługują się zawodnicy z którymi wygrywanie stanowi dla nas wielką trudność a zarazem wyzwanie. Oto krótkie omówienie tematu - mam nadzieję, że da wam sporo do myślenia.


Silni gracze najczęściej do oceniania pozycji zadają sobie takie oto pytania:

1. Czy ruch jest czysty?

2. Czy ruch pasuje do wymogów pozycji - czy jest zgodny z jej istotą (tzw. duchem pozycji).

3. Czy można kolejnym ruchem zagrozić danemu (istotnemu) punktowi na szachownicy?

4. Czy figury są aktywne i czy jest rekompensata jeśli jest strata materialna lub pasywnie stojące figury?

5. Czy możliwe jest przeprowadzenie planu zgodnego z optymalnym ustawieniem figur i maksymalnym wykorzystaniem ich potencjału?

6. Czy dana pozycja po wymianie będzie dla mnie lepsza czy nie?

7. Czy dana pozycja wymaga ataku czy obrony?

Powyżej podane zostały ogólne wskazówki do tego, aby zrozumieć w jaki sposób podchodzi do partii silny gracz. Jego ocena pozycji, wyszukiwanie ruchów oraz planowanie i liczenie wariantów opierają się na pewnym systemie, który stale poddawany jest ulepszeniom. Niektóre typu pozycji silniejsi zawodnicy potrafią bezbłędnie ocenić i rozegrać - bez względu czy będąc stroną atakującą czy broniącą się. Nie zapominajmy jednak, że zwykle za dużą siłą i zrozumieniem gry stoją setki godzin ćwiczeń, tysiące rozegranych partii oraz setki rozwiązanych zadań i przeanalizowanych partii (pozycji). Bardzo rzadko się zdarza znaleźć gracza, który jedynie za pomocą bardzo dobrej pamięci jest w stanie grać solidnie: zwykle przy różnych przeciwnikach (stylach oraz sile gry) szybko wychodzi to, kto potrafi grać a kto jedynie odtwarzać i przesuwać drewniane figurki.

Jeśli chcecie dowiedzieć się nieco więcej, zapraszam do przeczytania artykułu (10 stron, format PDF): http://beginnerchessimprovement.weebly.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz