sobota, 7 stycznia 2012

Bezpieczny król: czyli na czym polega tajemnica oraz gwarancja długiego życia monarchy

Warto zastanowić się czym jest bezpieczeństwo króla. Czy król bezpieczny to ten, który jest osłonięty wszystkimi figurami i pionami czy też ten, do którego nie można się dobrać (bez względu ile figur i w jakiej odległości od niego się znajduje). Poniższa partia treningowa z pewnością może dać nieco do myślenia.

Zobaczcie jaką osłonę ma król czarnych, a jaką białych. Następnie zobaczcie jak potoczyła się partia i dlaczego białe nie miały szans już uratować partii? Przez chwilę zastanówcie się na czym polega bezpieczny król i jakie są elementy, które wpływają na jego bezpieczeństwo. Kiedy król nie musi mieć osłony pionowej? Co decyduje o tym, że król może być jej pozbawiony i być zupełnie bezpieczny?Warto jeszcze dodać, że w pozycji po ruchu 30...Ng5 jest mat w 11 ruchach [Houdini 2 szukał mata aż 13 minut! - znalazł na głębokości deep 22] 31. Qe2 Qh7 32. Rh1 Bxg3+ 33. Kxg3 Qh5 34. Rdg1 Rf7 35. f4 Qxe2 36. Kh4 Qxf2+ 37. Kxg5 Rg7+ 38. Kh5 Qf3+ 39. Kh6 Bg2 40. Rh4 Qxe4 41. f5 Qxh4#

Pamiętajmy, że nie same piony przed królem oraz figury w jego pobliżu decydują o tym czy jest on bezpieczny czy jedynie pozornie bezpieczny. Jeśli przeciwnik nie ma możliwości dobrania się do naszego króla, wówczas może on być bez osłony pionowej. Zwykle jednak jest ona gwarancją długiego życia monarchy, więc bez ważnego powodu nie warto z niej rezygnować (dopóki jest gra środkowa, hetmany i ciężkie figury na szachownicy).


Dla zilustrowania tematu podam jeszcze jedną partię: niekoniecznie poprawną, ale na pewno pokazującą dobrze temat "king's safety".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz