niedziela, 27 listopada 2011

Problem ze skoczkiem - czyli ile ruchów kobyła wykonać zdoła, aby w końcu mogła trafić do koła

Jak wiadomo najtrudniejszą figurą, której opanowanie sprawia niemało trudności jest... skoczek! Nie dość, że nie porusza się on po liniach (ani prostych ani ukośnych), to jeszcze na dodatek jako jedyna figura przeskakuje wszytsko co mu stanie po drodze.

Jakby tego było mało - nauczanie ruchów konia... przypomina walenie grochem o ścianę. Niby nie jest to trudne, a jednak uczeń (zwłaszcza młodszy) miewa wiele problemów. Dlatego warto przyjrzeć się innemu sposobowi nauki ruchów tej skocznej figurki. Oto co proponuję (za Spencerem Millerem: http://blog.spencer-miller.com/?p=69)

Oto w jaki sposób można podejść do problemu nauki ruchów skoczkiem:

Tradycyjnie pokazuje się, że konik skacze w kształcie litery „L”. Niby wszystko pięknie, ale jednak wyobrażanie sobie tego za każdym razem sprawia wiele problemów.

Stosując figury geometryczne: koło, romb oraz gwiazdę – można to pokazać znacznie ciekawiej a także efektywniej. Przy okazji także widać na które pola skoczek może się dostać w 1, 2, 3 czy 4 ruchach. Oto jak można tego dokonać.


Pełne możliwości połączenia możliwości przejścia na pola w kwadracie 5x5, od 1 (koło) do 4 (gwiazda) ruchów

Podsumowując: warto wykorzystywać w nauce ruchów skoczka pojęcie koła („wkoło”, „wokół”), aniżeli litery „L”. Może to znacznie ułatwić i przyspieszyć opanowanie tej brykającej figury!

Do ćwiczenia ruchów skoczka – w postaci FANTASTYCZNEJ zabawy – polecam poniższą gierkę (dowolny link do gry podany poniżej). Uwaga! Lepiej zarezerować sobie 2-3 godzinki, gdyż dziecko (nie wiem czy dorosły także) z pewnością nie zechce oderwać się od niej po 15 czy 30 minutach.Ostrzegam, że pomimo prostoty wciąga niesamowicie – chociaż przy okazji można bardzo szybko nauczyć się ruchów skoczka:

PS. Zadaniem gracza jest niedopuszczenie do tego, aby pionki doszły do przeciwnej strony (z góry ekranu na sam dół), jednocześnie uważając na to, aby nie zostać zbitym przez piony (tak jak w szachach, po linii ukośnej).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz