wtorek, 8 listopada 2011

Plan i jego zalety: nie wierz nikomu na słowo: sam znajdź plan, uzasadnij go i poszukaj możliwości realizacji

Poniżej pozycja zwłaszcza dla niedowiarków i kalkulatorów*. Oceń pozycję, poszukaj planu realizacji przewagi, znajdź możliwości obronne strony słabszej. Jeśli to zadanie wydaje ci się banalne, to mogło dojść do co najmniej kilku sytuacji:

a) uwierzyłeś (sobie albo komukolwiek) w to, że pozycja jest bez sensu (za łatwa, nie mająca w sobie żadnej wartości edukacyjnej, itp.)

b) nie zdajesz sobie sprawy z tego, że pozycja pomimo swojej "banalności" jest znacznie trudniejsza niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Niemniej trzeba się na świeżo (bez uprzedzeń) jej przyjrzeć. Być może uda ci się wyciągnąć ważne (!) wnioski dotyczące: pojęcia przewagi, słabości, siły i właściwej oceny pozycji. Jeśli zaś skoncentrujesz się na odpowiednim planie... wówczas bez problemu znajdziesz plan wygranej (plan realizacji przewagi).

c) nigdy w życiu nie zastanawiałeś się nad takim nietypowym zadaniem - zawsze wiedziałeś, że nie mają one żadnego sensu ani wartości. Nie fascynują cię rzeczy proste, nawet jeśli mogą być wyjątkowo ciekawe przy bliższym spojrzeniu.

Ocena pozycji (test 1):
1) białe mają przewagę
2) czarne mają przewagę
3) pozycja jest równa

Ocena pozycji (test 2):
a) przewaga jest wystarczająca do wygranej
b) przewaga nie jest wystarczająca do wygranej

Ocena pozycji (test 3):
a) czarne wygrywają wyłącznie przy znalezieniu najlepszego planu
b) czarne nawet przy znalezieniu najlepszego planu nie wygrywają
c) białe remisują jeśli znajdą (zrozumieją i zastosują) odpowiedni plan (seria ruchów, która odpowiada właściwości pozycji)
d) białe wcale nie muszą grać planowo - dowolna seria prawidłowych ruchów gwarantuje im remis (czyli można grać bez myślenia i zrozumienia pozycji)

Zastanów się na tym zadaniem i następnie napisz (dla siebie albo jako komentarz) jaka jest według ciebie prawidłowa odpowiedź. Przykładowo - prawidłowa odpowiedź to: 4ce (1sza cyfra to 4 odpowiedź z testu nr 1, litera c odpowiada ocenie testu 2, zaś kolejna literka e, to ocena z testu 3). Życzę powodzenia!

* - kalkulator to w tym opisie osoba, która wierzy, że gra w szachy opiera się (zwłaszcza w przypadku ludzi) wyłącznie na liczeniu wariantów.

PS. We środę późnym wieczorem zostanie podane rozwiązanie, więc radzę się spieszyć - zwłaszcza ci, którzy rzadko zaglądają na bloga ;). Jeśli potraficie podawajcie dowód (wniosek) związany z waszymi ocenami (zwłaszcza dotyczący odpowiedzi z testu nr 3).

2 komentarze: