niedziela, 9 października 2011

Obrona Damiano - czyli na co uważać broniąc piona przy królu

Poniżej pokazuję jak nie można bronić centralnego piona. Jeśli będzie taka możliwość, to opublikuję małą analizę dotyczącą tego dlaczego nie jest to najlepszy sposób na obronę. Być może także podzielę się z innymi pasjonatami tego (niepoprawnego) gambitu - w następnym numerze numeru UON. Na razie trwają negocjacje dotyczące wielkości artykułu i warunki jego opublikowania. Jeśli będzie już gotowy, to powiadomię o tym fakcie ;).

Obrona Damiano - znana jako C40 w klasyfikacji według ECO (encyklopedia debiutów szachowych)Białe mogą bezpiecznie pobić centralnego piona, a czarne nie mogą przyjąć ofiary. Najczęściej grają wówczas hetmanem na e7. Temu tematowi jest poświęcone 2 strony w ostatnim numerze magazynu UON (nr 29), który można tutaj znaleźć: http://www.asigc.it/teoria/uon/uon.htmPoniżej jedna przykładowa partia pokazująca, że czarne mają szanse jeszcze wyjść z tego gambitu, ale pod warunkiem, że nie przyjmą ofiary skoczka:

1 komentarz:

 1. Quote:
  Poniżej jedna przykładowa partia pokazująca, że czarne mają szanse jeszcze wyjść z tego gambitu, ale pod warunkiem, że nie przyjmą ofiary skoczka:

  No ale...czy na pewno ? W kazdym razie czarne musza sie meczyc. widac juz po 6 ruchach, ze graja one tylko hetmanem, i jest to korzystne dla białych; mozna tez; mysle; w 6. posunieciu zagrac:
  Sc3 i po Hh4 g3 ; Gg2 i roszada, czarne po prostu nie zadazaja z rozwojem; w ponizej parti zroszowały dopiero w 17 ruchu, maja piona mniej i słabe 2x p h ale rekompensata sa dwa silne gońce....
  no ale artykuł jest ciekawy.

  mol

  OdpowiedzUsuń