piątek, 10 lutego 2017

Simple Attacking Plans - bajka o tym jak Fred Wilson elegancko i solidnie oprowadza nowicjuszy po temacie ataku

Jedną z ostatnio przeczytanych książek (załóżmy, że 2,5 roku temu to nie jest dawno) jest "Simple Attacking Plans" napisana przez Freda Wilsona. I nie jest to zwykła książka, bowiem zrobiła na mnie pozytywne wrażenie! Nie jest to również nowa książka, bo wydana w 2012 przez Mongoose Press. Można powiedzieć, że jest ona średniej grubości bo zawiera niecałe 200 stron. Pojawia się naturalne pytanie: co w niej znajdziemy?

Okładka książki "Simple attacking plans" oraz autor owego dzieła - Fred Wilson ze swoim małym niezwykłym tygryskiem - czy też jak kto woli - kocim szachowym pomocnikiem 

Jest to pozycja, którą śmiało można nazwać podręcznikiem ataku dla początkujących. Poziom dla którego przeznaczona jest ta książka to mniej więcej 1200-1600 (od 5 do 3 kategorii). Nauka ataku bazuje na dobrze wybranych i świetnie skomentowanych 37 partiach. Przy czym są to partie nie tylko szkoleniowe, ale również zawierające element szachowego piękna. Tutaj nie znajdziemy powolnego manewrowania czy nacisku pozycyjnego.

Co jest w tej książce takiego, co sprawiło że mnie oczarowała? Na pewno składają się na to wrażenie cztery elementy:
1) znakomicie dobrane partie
2) rewelacyjne komentarze
3) czytelne diagramy
4) ukazane najważniejsze warianty (opcje)

Pokrótce o każdym elemencie. Partie zostały dobrane na zasadzie celu książki (nauki atakowania) i są nimi przede wszystkim pojedynki amatorów, ale w niektórych przypadkach także partie mistrzów! Jeśli chodzi o komentarze to są tak dobre, że sam proces czytanie nie powoduje przeładowania umysłu. Ba! W komentarzach jest zawarty element magii, gdyż autor opisuje całą atmosferę gry jak też krótko ocenia poszczególne ruchy oraz możliwe opcje. Do tego widać wyraźnie, że diagramy są prezentowane w tych miejscach w których jest tak zwany kluczowy moment. Ponadto na początku każdej części jest zawarty krótki wstęp i najważniejsze informacje związane z danym zagadnieniem. A jakie to części przemycił autor w swoim dziele? Oto one: wprowadzenie (4), wybrane partie (6), poświęcenie (prezent) Greco (4), atakowanie pozycji typu fianchetto (6), kolejne wybrane partie (13), odciągnięcie czy zniszczenie obrońcy (3). Do tego na końcu jest wykaz graczy oraz zastosowanych debiutów.

Co jeszcze niezwykłego zawiera książka? Otóż partie są raczej krótkie, gdyż rzadko kiedy przekraczają 22-23 ruchy. Dla wielu amatorów szachowych ataków z pewnością ważną wiadomością będzie to, że niemal wszystkie ataki kończą się matem albo rezygnacją przeciwnika (z uwagi na nieuchronnego mata lub bardzo duże straty materialne). Przy okazji autor daje wiele wartościowych wskazówek oraz śmiało dzieli się swoim doświadczeniem. Można powiedzieć, że Fred Wilson opowiada niesamowite historie o partiach w których atak (często matowy) jest motywem przewodnim. I moim zdaniem robi to w naprawdę solidnie.

Jaka zatem jest moja ocena tego dzieła Freda Wilsona? Otóż myślę, że mogę wystawić ocenę 5- (w skali od 1 do 6). Co musiałoby być w książce, aby dostała jeszcze wyższą notę? Jak dla mnie to na końcu każdego rozdziału powinien być ogólny wniosek opracowany na bazie opisanych partii. Do tego na samym końcu po 3-4 diagramy w formie testu (zadań do rozwiązania) z każdej partii, tak aby można było odświeżyć sobie przerobiony materiał. W sumie niechaj będzie 100-120 pozycji wraz z podanymi rozwiązaniami i krótkim komentarzem.

Jestem przekonany, że ta książka może znakomicie pomóc wszystkim samoukom bądź szachowym nauczycielom, którzy wprowadzają szachowych wielbicieli w świat szachowy w którym ukazany jest motyw ataku na króla. Poznawanie planów takich ataków oraz późniejszy ich trening, z pewnością może pomóc w tym, aby nasz uczeń zaczął znacznie lepiej realizować proste plany ataku. Książka ta może być wykorzystana na zajęciach (lekcjach) szachowych, gdyż można ją bez problemu przerabiać razem z uczniem - zwykle na krótkie omówienie 2-3 partii powinna wystarczyć godzina zegarowa.

Podsumowując, ta książka jest bardzo ciekawym i solidnym wprowadzeniem w świat szachowego ataku. I jest ona przede wszystkim dedykowana tym, którzy dopiero zaczęli interesować się szachami lub nieco zdążyli pograć. Będą oni mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy w zakresie ataku, co akurat jest dość rzadko spotykane. Z mojego doświadczenia wynika, że zwykle książki o ataku są pisywane dla graczy poziomu 1700/1800 lub 2000. Dzięki tej pozycji także zawodnicy poziomu 1200-1400 będą mogli nauczyć się tej sztuki na niższym poziomie. I w tym miejscu składam podziękowania za wydanie tej książki - tak właśnie dla ciebie drogi Fred Wilson! Thank you very much!


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Krótka recenzja (po angielsku) książki Simple Attacking Plans (by Fred Wilson)
http://dev.jeremysilman.com/shop/pc/Simple-Attacking-Plans-p3731.htm

Darmowy fragment książki (8 stron, format PDF)
https://www.newinchess.com/Shop/Images/Pdfs/7192.pdf

Strona internetowa autora książki Freda Wilsona - http://www.fredwilsonchess.com/
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza