środa, 26 grudnia 2012

Rozpoznajesz motywy taktyczne czy poszukujesz rozwiązania – mały test biegłości taktycznej

Od czasu do czasu warto sprawdzać swoje umiejętności. Tym razem poddamy małemu testowi twoją biegłość taktyczną. Daj z siebie wszystko i zobacz na ile jesteś dobry.

Za chwilę zobaczysz przed sobą zestaw 18 zadań: są to pozycje (o różnej skali trudności) w których zawsze zaczynają białe. Twoim zadaniem jest jak najszybsze (poprawne) rozwiązanie każdego zadania. Na każde z nich możesz poświęcić nie więcej niż 15 sekund. Pamiętaj, aby nie „wisieć” nad żadnym z zadań: jeśli nie potrafisz rozwiązać w podanym czasie, wówczas przechodzisz do następnego. Nastaw stoper i jeśli jesteś gotowy do testu... to zaczynamy!

WE WSZYSTKICH POZYCJACH ZACZYNAJĄ BIAŁE!
Jeśli wszystkie zadania rozwiążałeś poprawnie w ciągu jednej minuty, wówczas oznacza to, że podstawowe motywy taktyczne są u ciebie na tyle solidne, że bardzo szybko rozpoznajesz wzorce. Jeśli natomiast rozwiązanie zadań zajęło ci więcej niż 3-4 minuty, to oznacza, że musisz nadal pracować nad taktyką: motywami, zadaniami i kombinacjami.

Dopiero jeśli będziesz biegle rozpoznawał podstawowe motywy, wówczas możesz się spodziewać, że w partiach będziesz miał szanse nie tylko natychmiast „odgadywać” motywy i je wykorzystywać, ale także pojawi się okazja do następnego kroku: samodzielnego tworzenia pozycji w których tego typu pozycje są możliwe. W przeciwnym wypadku nawet najlepsze plany strategiczne będą niszczone przez proste "dziury taktyczne", które będą wykorzystywane przez silniejszych taktycznie przeciwników.

4 komentarze:

 1. ciekawy zestaw w sumie prościutkich zadań. Nieco przeszkadza grafika bierek szachowych - prosty styl byłby łatwiejszy w odczytaniu pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam sie w pełni z komentarzem. Te bierki nie są najłatwiejsze w odczytywaniu, więc na pewno osoby nie zaznajomione z nimi mogą nie tylko mieć dłuższy czas reakcji związany z odnalezieniem najlepszej kontynuacji, lecz także problem z odróżnieniem jednej od drugiej. Warto byłoby sprawdzić na ile trudność w szybkim odróżnianiu bierek wpływa na efektywność (poprawność i szybkość) w rozwiązywaniu zadań.

  Dodam, że w tym wypadku zastosowanie tego typu bierek wiązało się z szybkością i praktycznością realizacji wpisu. Przy okazji także chciałem pokazać inne bierki niż zwyczajowo używane. Na pewno ma to wpływ na wynik - szybkość i poprawność podawanych rozwiązań.

  OdpowiedzUsuń
 3. No bierki - niespotykane do tej pory :)

  ale zadanka fajne- dziennie15 minut podobnych zadanek- i mozna powoli isc do przodu
  hajdzik

  OdpowiedzUsuń
 4. Codzienny trening zadań szachowych w postaci kombinacji lub studiów - to tak jak codzienne mycie rąk. Ważna jest efektywność pracy, wytrwałość oraz stałe podnoszenie poziomu. Niektórzy mówią, że taktykę należy widzieć, zaś strategię należy wymyślać. Innymi słowy: taktyka wymaga obserwacji, natomiast strategia wysiłku w postaci myślenia ;) :).

  OdpowiedzUsuń