piątek, 16 listopada 2012

Perełki szachowe do przejrzenia gotowe: czyli zagraj lepiej niż Lasker – równie pięknie jak Tal (1)

Tym razem chciałbym szanownych czytelników zapoznać z tematem dotyczącym bezpieczeństwa króla. Chodzi o to, aby w pouczający i piękny sposób przedstawić to w jaki sposób może zakończyć się gra, gdy król zbytnio oddali się od swojego obozu.

W poniższym przykładzie zobrazuję temat wyciągania króla, który zostanie zmuszony do wejścia na obszar sił przeciwnika, gdzie zostanie zmuszony... do podpisania aktu kapitulacji.

Podkreślam wyraźnie, że przykłady są dobrane pod kątem ukazania piękna pomysłów, a nie obiektywnej poprawności i najlepszych ruchów. Warto o tym pamiętać, delektując się tymi perełkami.

Poniżej krótka partyjka - a w zasadzie estetyczna perełka - w której można zobaczyć finezję z jaką zrealizowały swój pomysł białe. Jestem pewien, że takiego zakończenia niewielu z was się spodziewa!Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej, zapraszam do przeczytania artykułu (2 strony, format PDF): http://beginnerchessimprovement.weebly.com

Zagraj lepiej niz lasker rownie pieknie jak tal - czesc 1

2 komentarze:

  1. Siła gry czarnych 3000:D

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto może jeszcze dodać, że dwóch graczy mających (ranking) po 1500 - w sumie mają 3000. A to, że troszkę słabiej zagrali niż powinno, to wina tego, że się przestraszyli rankingu białych :D

    OdpowiedzUsuń