wtorek, 23 października 2012

Ruszaj do celu - czyli o tym na co zwracać uwagę i do czego zmierzać: w debiucie, grze środkowej i końcowej (2)

Dziś zobaczymy na co zwracać uwagę i do czego zmierzać w grze środkowej.

Druga część wykładu poświęcona zostanie grze środkowej (ostatnia wyjaśni cele gry w debiucie).

GRA ŚRODKOWA i jej najważniejsze właściwości:

1) Głównym celem w grze środkowej jest walka o osiągnięcie decydującego ataku w celu uzyskania albo przewagi materialnej albo też wygodnego przejścia do końcówki.

2) Każda ze stron stara się opanować centrum szachownicy - poprzez kontrolowanie go za pomocą pionów i figur. Ponadto należy pamiętać, że figury położone w centrum mają więcej możliwości ruchu i mogą szybko przemieścić się w dowolną część szachownicy.

3) Każda ze stron stara się o kontrolę większej przestrzeni (czyli opanowanie pól na które mogą się przemieszczać nasze bierki i ograniczanie tych na które mogłyby bierki przeciwnika). Przewaga przestrzeni zapewnia swobodę i szybkość manewrów figur. Strona, która ma mniej przestrzeni ma dążyć do tego, aby wykonać kilka wymian - wówczas pozostałym figurom nie będzie już tak ciasno. Natomiast strona posiadająca przewagę przestrzeni przeciwnie - stara się unikać wszelkich wymian.

4) Każda ze stron dąży do tego, aby kontrolować główne linie szachownicy (są to otwarte linie pionowe, poziome i ukośne). Po tych liniach strony starają się wtargnąć do obozu przeciwnika.

5) Każda ze stron stara się grać według jednego z typowych planów - odpowiadających konkretnej strukturze pionowej. Oczywiście taki plan szachista musi modyfikować w zależności od konkretnych właściwości pozycji.

6) Plan gry w grze środkowej jest związany z znajdywaniem lub stwarzaniem w pozycji przeciwnika tak zwanych słabych punktów z następnym przygotowaniem do ich zaatakowania.

7) Plan działań zwykle zakłada konieczne środki do obrony danej pozycji (obronę figur i słabych punktów, wymianę słabych pionów, itp.).

8) Strona broniąca się zwykle dąży do wymian (przede wszystkim figur atakujących), gdyż im mniej figur na szachownicy tym mniej różnych możliwości ataku. Z tego właśnie powodu strona atakująca dąży do tego, aby pozostawić na szachownicy jak najwięcej figur - zwłaszcza tych, które są konieczne do uzyskania lub realizacji przewagi.

9) Każda ze stron dąży do tego, aby nie wykonywać ruchów pionami w tej części szachownicy gdzie jest słabsza, tak aby nie ułatwiać (nie pomagać) przeciwnikowi otwarcia gry i przeprowadzenia ataku. 

10) Król w grze środkowej koniecznie powinien być osłonięty pionami i figurami. Zwłaszcza dlatego, że groźby na króla często w grze środkowej są najbardziej dotkliwe.

11) Wymiana figur, która prowadzi od przejścia z gry środkowej do końcowej jest jednym z ważnych sposobów walki, która wymaga głębokiego zastanowienia. Trzeba przewidywać jakie będą nowe plany stron i zrozumieć jak zmieni się siła i rola każdej figury oraz pionów znajdujących się na szachownicy.


Podsumowując powyższe punkty warto zwrócić uwagę na to, aby:

1) odpowiednio zabezpieczać króla (pionami i figurami) oraz nie osłabiać jego pozycji bez konieczności

2) kontrolować centrum szachownicy i starać się tak umieszczać figury, aby mogły jak najlepiej wypełniać swoje funkcje

3) kontrolować otwarte linie po których będzie możliwe przedarcie się na tyły przeciwnika (linie poziome, pionowe, przekątne)

4) stale ograniczać możliwości przeciwnika oraz starać się zdobywać jak największą przestrzeń

5) starać się znajdywać lub stwarzać w pozycji przeciwnika tak zwane słabe punkty - z następnym przygotowaniem do ich zaatakowania

6) zwrócić uwagę na strukturę pionową i grać według planów dotyczących rozgrywania pozycji w konkretnej strukturze

7) nie wykonywać ruchów pionami tam gdzie jesteśmy słabi i unikać wymian, gdy przeciwnik ma znacznie mniej przestrzeni

8) zastanowić się głęboko przy wymianie dzięki której (stopniowo lub całkowicie) przechodzimy do gry końcówej


* - materiał został opracowany na podstawie książeczki Maksima Błocha ("Podręcznik szachów"; język rosyjski), rozdział 7: strony 50-51. Dziękuję bardzo w imieniu własnym i czytelników naszemu arcymistrzowi, który zechciał podzielić się z nami tymi wskazówkami. Maxim - you are very helpful and we appreciate your contribution! Thank you very much for your support!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz