niedziela, 19 sierpnia 2012

Remis poprzez brak zdobycia przewagi - czyli z pustego nawet Salomon nie wyczaruje wygranej

Poniżej chcę przedstawić kolejny dowód na to, że jedno z praw Steinitza działa wyśmienicie - także w naszych czasach. Brzmi ono tak: "w pozycji równej można przechodzić do kolejnej pozycji równej". Słowem: jeśli nie mamy przewagi, a możliwość jej zdobycia jest bardzo ograniczona, to remis uciągnie nawet dużo słabszy szachista. Nie chodzi oczywiście o osobę, która rozgrywała tę partię, lecz o fakt, że proste (a nieco ściślej - tak zwane "jałowe") pozycje są nie do wygrania... nawet jeśli arcymistrz będzie grał z zawodnikiem poziomu 1600! Niestety, ale to prawda! Na dowód moich słów przedstawię partię w której doszło do kilku wymian i uproszczenia pozycji.... po czym powstała pozycja, która nie dawała realnych szans na wygraną. I co?! No i to! Przeciwnik bez problemu się wybronił i samemu nie przewracając się o własne buty... nie upadł na nogi. Czyli mówiąc nieco inaczej: nastąpił podział wygranej między graczami, a nazywa się to najczęściej tak: niczja, remis, draw, tablas!

Czyli, że co?! Po prostu nastąpił remis poprzez brak zdobycia przewagi - czyli z pustego nawet Salomon nie wyczaruje wygranej! A to, że obaj zawodnicy wykonali od 26 ruchu... jeszcze "zaledwie" dodatkowe 40 posunięć? No coż, może po prostu nie mieli nic innego do roboty?!


2 komentarze:

 1. Czyli, że co?! Po prostu nastąpił remis poprzez brak zdobycia przewagi - czyli z pustego nawet Salomon nie wyczaruje wygranej! A to, że obaj zawodnicy wykonali od 26 ruchu... jeszcze "zaledwie" dodatkowe 40 posunięć? No coż, może po prostu nie mieli nic innego do roboty?!

  Być moze korzystniejsze od 27. ... H:a2 byłoby wtracenie 27. Hb6+ i potem bicie piona b2: struktura pionów na strzydle hetmanskim uległaby rozspójnieniu... choc być moze niewiele by to zmieniło..?!

  it s nice game!

  mol

  OdpowiedzUsuń
 2. Owszem remis można było brać wcześniej, ale ja tu jeszcze chciałem coś wykombinować i grać o cały punkt. Niestety pionek a to uniemożliwiał.

  Artur

  OdpowiedzUsuń