wtorek, 1 maja 2012

Gruba ryba, która odpłynęła – czyli ciekawa analiza partii okiem amatora

Poniżej prezentuję przykład ciekawej analizy w formie video jaką wykonał mój przeciwnik – po rozegranej partii w ramach turnieju STC (Slow Time Conrol) w 5 rundzie turnieju Winter Blues Tournament. Każdy z nas miał na partię 60 minut z dodawanym czasem 15 sekund po każdym ruchu – czyli tempo 60+15.

Analiza zawiera 2 materiały filmowe – pierwszy trwa 35min 22sek, zaś drugi 40min 29sek. Łącznie na obejrzenie całości trzeba zatem poświęcić 76 minut. Oczywiście wszelkie komentarze są po angielsku.

Na obrazku po prawej pozycja w której popełniły kluczowy błąd najpierw białe, a poniżej w rogu - czarne.

Warto podkreślić, że autor pokazał kluczowe momenty pozycji, omówił błędy, których się dopuścił jak też przemycił kilka wskazówek dotyczących oceny pozycji, sposobu myślenia na temat planu, gróźb czy też błędów. Pamiętajmy, że jest to materiał jak i partia o charakterze instruktażowym – nie pretendują one do ukazania głębokich mistrzowskich wariantów oraz wszelkich skomplikowanych planów, lecz tego jak dany zawodnik rozegrał partię i wnioski, które z niej wyciągnął.

Warto dodać (nie jako usprawiedliwienie), że ruchy wykonywałem bardzo szybko i do partii nie przyłożyłem się tak jak należy. Starałem się jednak rozegrać jak najszybciej, aby zdążyć z kolejnymi rozgrywkami. Pomimo tego próbowałem stawić minimum rozsądnego oporu mojemu przeciwnikowi.

Podkreślam wyraźnie, że moja wygrana jest całkowitym przypadkiem (a raczej wypadkiem przy pracy mojego przeciwnika), więc z pewnością można zobaczyć także co się dzieje, gdy spotykają się dwaj przeciwnicy – a jeden z nich chce jak najszybciej zakończyć partię. Wierzę, że będzie to przestroga dla tych, którzy nie chcą myśleć i wnikać w pozycję, grając poważną partię.

Ekran pokazujący czas obu graczy w momencie zakończenia partii. Partia trwała nieco ponad godzinę: czarnym zostało 18 minut 25 sekund, zaś białym niemal tyle czasu, ile przed rozpoczęciem rozgrywki! Warto dodać, że na ostatni (i zarazem decydujący) ruch... czarne zużyły jedynie 17 sekund. Z pewnością niedoceniły siły piona i skoczka na bandzie. Zauważmy bowiem, że po ruchu piona na c7 nie można go w żaden sposób powstrzymać - pole c4 kontroluje skoczek, zaś b8... bohaterski (?!) pion! Król zaś jest poza kwadratem przemiany piona, więc nie jest w stanie mu zagrozić. Tak więc - warto mieć się na baczności do końca partii (jeśli chcemy wygrywać).


Poniżej przykładowe ekrany i linki do obu części materiału video ukazującego analizę w której gruba ryba była kompletnie bezradna, lecz w ostatnim momencie wymknęła się z sieci przez chwilową nieuwagę rybaka. Zachęcam do obejrzenia i wyciągnięcia wniosków, tak by samemu umieć robić jak najlepsze analizy.Jako ciekawe uzupełnienie można także przeczytać kilka komentarzy mojego przeciwnika. Z pewnością będzie można zobaczyć jak w czasie partii oceniał pozycję autor oraz jak znacząco zróżnicowana (treściwa, wiele wyjaśniająca) jest analiza video.

Link do partii: http://mekk.waw.pl/mk/watchbot/game/3043328

Początek i koniec partii - komentarze oraz w nawiasach ilość zużytego czasu przez każdego z graczy


Pozycja po 25.Rc5 (po zbiciu białe będą miały wolnego piona!) oraz obok - po 48.c6, ostatnia pułapka w którą wpadły czarne - pobiły piona, i po kolejnym ruchu białych pionem na c7.... musiały poddać partię.


Dokąd zmierzasz gruba rybo?
Czyżbyś została uwięziona przez konsekwencje braku przewidywania swoich działań?

2 komentarze:

 1. quote:
  Pozycja po 25.Rc5 (po zbiciu białe będą miały wolnego piona!) oraz obok - po 48.c6, ostatnia pułapka w którą wpadły czarne - pobiły piona, i po kolejnym ruchu białych pionem na c7.... musiały poddać partię.

  ehhh ale ryba! wydaje sie jednak ze 40. ... Wf1 ?
  było gruuubym błedem, jak i to ze po 44. W:a3+ to raczej prof by "dał nura" ... a nie ryba (ani Rybka) , czy tak ? :D

  mol

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaki ranking - taka końcówka - Szachista Nieznany

  OdpowiedzUsuń