czwartek, 5 kwietnia 2012

Potęga ludzkiego umysłu przedstawiona na szachownicy – czyli pakowanie wniosków do jednego worka oraz co ma Tetris do pionkówki

Na czym polega potęga umysłu ludzkiego? Otóż dzięki pewnym pomysłom (ideom) możemy grupować dziesiątki, setki czy tysiące pozycji… niejako w 1! To takie spakowanie wszystkich potrzebnych rzeczy (jednej kategorii)… do jednej walizki!

Dzięki temu, że człowiek potrafi nazywać i opisywać rzeczy za pomocą różnych nazw. Z uwagi na to jest możliwe także zebranie pewnych grup pozycji po to, aby łatwiej je grupować. A stąd tylko krok do tego, aby dzięki pewnym ideom można było je „w lot” oceniać. Chciałbym pokazać na czym polega grupowanie pewnych idei, tak by można było dzięki nim szybko radzić sobie w określonych pozycjach. Oczywiście podkreślam wyraźnie, że nie chodzi o całkowite zwolnienie od myślenia, lecz raczej ułatwienie i przyspieszenie tego procesu.

Twórca Tetrisa pomaga w rozwiązaniu zagadki dotyczącej ustalenia reguł walki (obrony) w końcówce król z pionem przeciwko królowi. Przy okazji zapewnia milionom ludzi na całym świecie świetną rozrywkę, która stała się hitem, gdy ceniony był pomysł, a nie tony grafiki. Dziękujemy ci Aleksiej Pażytnow!

Być może chcecie też się dowiedzieć co ma Tetris do pionkówki? Warto sprawdzić, zwłaszcza że można dodatkowo wykorzystać pomysł na świetną rozrywkę na długie wieczory. Na pewno spodoba wam się link do artykułu na temat wpływu Tetrisa na umysł - zapewaniam, że można połączyć przyjemne z pożytecznym!

Jeśli chcecie dowiedzieć się nieco więcej, zapraszam do przeczytania artykułu (6 stron, format PDF): http://beginnerchessimprovement.weebly.com


4 komentarze:

 1. Celem ułatwienia zrozumienia wszystkich pozycji (a jest ich pewnie kilkadziesiąt tysięcy) proponuję następujący podział:

  a nawet troszke wiecej bedzie takich ukłądów... juz same dwa króle moga stac na 3612 sposobow; Jest to ciekawe zadanie.
  A sam artykuł ciekawy i skojarzenie z tetrisem w tym kontekscie dobre.

  mol

  OdpowiedzUsuń
 2. @mol

  Szczerze mowiac, to ten artykul mial byc znacznie bardzo spakowany i jednoczesnie krotszy. Moj algorytm pakowania jednak jeszcze wymaga duzo poprawek. Na pewno jednak dobre wskazowki mogly zostac przekazane :). No i przy okazji przemycony Tetris ;)

  Oczywiscie krole moga stac na prawie 4000 sposobow, a jeszcze dochodzi pion u jednej ze stron (dla uproszczenia - zawsze tylko 1 pion i zawsze u bialych), wiec powinno wyjsc 50-100 razy wiecej pozycji (szacuje, ze ok. 15 do 30 tysiecy). Na pewno trzeba wykluczyc pozycje z pionem na 1 i 8 pozycji, wiec juz jest mniej, prawda? :D

  Mysle, ze moje artykuly powinny byc redagowane przez kogos o poziomie 2200-2400, a wtedy mozna byloby dac "czysty sok z cytryny" i ulozyc jako serie artykulow :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Oczywiscie krole moga stac na prawie 4000 sposobow, a jeszcze dochodzi pion u jednej ze stron (dla uproszczenia - zawsze tylko 1 pion i zawsze u bialych), wiec powinno wyjsc 50-100 razy wiecej pozycji (szacuje, ze ok. 15 do 30 tysiecy). Na pewno trzeba wykluczyc pozycje z pionem na 1 i 8 pozycji, wiec juz jest mniej, prawda? :D

  Ja szacuje na troszke wiecej; z tego co udało mi sie policzyc to jest:

  1952 ustawień , gdzie oba króle sa poza liniami a , b (w "środku")
  1448 ustawien , gdzie dokładnie jeden król jest w "środku"
  212 ustawien gdzie oba króle sa na liniach a i b

  razem to jest 3612. Z tego by wynikało ze wszystkich ustawien K+p+K
  wychodzi 336 048

  http://img198.imageshack.us/img198/4862/dvcenter.jpg

  mol

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak więc mysle, ze można powiedziec, ze na dzieki temu artykulowi jest na pewno co najmniej kilkadziesiat pozycji, ktorych nie trzeba wcale analizowac (lecz stosowac reguly, ktore tam zostaly zawarte). Oczywiscie matematycznie jest tego bardzo duzo, lecz w praktycznym sensie szachowym istotnych pozycji jest na pewno nie wiecej niz 20-30.

  Byc moze uda mi sie przedstawic za jakis czas jeszcze jedna metode pakowania ;). Niemniej wymaga to duzo pracy, gdyz chce, aby wnioski mogly byc jak najszerszej zastosowane.

  Dziekuje za ciekawe wyliczenia :).

  OdpowiedzUsuń