czwartek, 24 listopada 2011

Krzemowe inspiracje szachowe - czyli jak współczesna technika sprzyja wymyślaniu i realizowaniu kolejnych tematów związanych z królewską grą


A coż tym razem? Oto drobne inspiracje szachowe - czyli jak technika może sprzyjać wymyślaniu kolejnych tematów. Mam nadzieję, że tematy poniżej omawiane zachęcą was do tego, aby nieco uważniej przyjrzeć się narzędziom, które są w zasięgu ręki każdego (!) szachisty. Podkreślam, że obecna technika jak i dostęp do niej jest nie tylko bardzo przyjazna dla użytkownika, ale także coraz częściej bezpłatna (darmowa). To z kolei sprawia, że rzesze pasjonatów i amatorów szachowych dostają do dyspozycji narzędzia, którymi dawniej posługiwali się (powszechnie) jedynie zawodowcy.

Niebawem zechcę zrealizować plan dotyczący opisania szachów przez pryzmat współpracy z techniką szachową w postaci wykorzystania silnika szachowego:
1. Silnik szachowy - czy można się dzięki niemu nauczyć analizować partię.
2. Czy silnik zawsze mówi prawdę: jeśli kłamie to kiedy i dlaczego? Jak to można rozpoznać?
3. Dlaczego oceny silników różnią się między sobą? Z czego wynikają rozbieżności?
4. Jak wybierać ruchy - te, które mają największą wartość czy te, które są dla nas najbardziej zrozumiałe?
5. Czy różnice pomiędzy ruchami rzędu 0,1 są istotne czy nie? Co tak naprawdę dla człowieka znaczy przewaga lub strata na poziomie +/-0,08?
6. Dlaczego strategiczne plany są lub mogą być obalane dzięki taktyce?
7. Jakiego typu pozycje w ocenie silników są ich silnymi, a jakie - słabymi stronami?
8. Czy ważniejsze są warianty czy plany gry? Jak rozpoznawać i odróżniać jedne od drugich?
9. Czy silnik szachowy może nam pomagać w rozpoznawaniu planu gry? Jeśli tak to w jaki sposób?
10. Kiedy można robić najsilniejsze ruchy na świecie - bez obaw o to, że są one identyczne z proponowanymi przez czołowe silniki świata?
11. Jak długo silnik musi poszukiwać (przeszukiwać) pozycję, aby jego ocena była wystarczająco dobra?
12. Jakie korzyści można odnosić dzięki analizowaniu partii przy użycia silnika? Jak się do tego zabrać?
13. Czy do analiz używać jedynego silnika czy różnych? Jeśli różnych to dlaczego i na co zwracać uwagę?
14. Czego możemy nauczyć się od silnika, który podaje suche warianty?
15. Które elementy silnik uskazuje na najbardziej wiarygodnym (i zarazem najwyższym) poziomie?
16. Jakiego typu błędy bezlitośnie ukazywane przez silnik popełniamy najczęściej? Jak im zapobiegać?

PS. Podziękowania dla Fhjulla za przyspieszenie wizji realizowania inspiracji związanych z silnikami szachowymi oraz odpowiednim odniesieniem do nich. Czekam na kolejne pomysły, które będę mógł wykorzystać z korzyścią dla innych pasjonatów wariantowych krzemowych potworów :).

3 komentarze:

 1. "Jeśli komputer może pokanać mistrza świata, to może też czytać najlepsze książki na świecie, pisać najlepsze sztuki, może wiedzieć wszystko o historii, literaturze i ludziach."
  Garri Kasparov;

  dorzuciłbym ad 17. jak GŁEBOKO i jak SZYBKO analizuje komputer, tj, aby nieco liczb zobrazowało tu ten temat...

  mol

  OdpowiedzUsuń
 2. @mol

  Oczywiście w miarę moich możliwości oraz wiedzy postaram się nadmienić jak szybko komputer "wgryza się" w pozycje. Dodam jednak, że nie czuję się zbyt pewnie w tematyce komputerowej, więc dobrze byłoby, aby ten temat zostawić raczej fachowcom. Zwłaszcza, że dla mnie komputer to czarna magia: nie wiem jak działa, ale ważne, że w większości robi to o co go poproszę :).
  Na pewno mogę dodać, że w ciągu ostatnich 20-30 lat postęp w dziedzinie komputerów (technologii) jak też programowania (coraz lepsze i wydajniejsze algorytmy) sprawiły, że dziś na średniej klasy sprzęcie mamy (darmowe!) silniki, które wyciągają poziom 3000 ELO: czyli mniej więcej tyle co czołówka światowa (1sza 10ka). To zaś sprzyja coraz wyższemu poziomowi szachowemu jak i większym możliwościom w zakresie analiz, przetwarzania i publikowania teorii szachowej czy też korzystania z ogromnych baz danych!

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj Tomaszu! Jak można się z Tobą skontaktować? Miałbym kilka pytań. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń