niedziela, 16 października 2011

Jak się dobrze bronić i jak nie przeoczać prostych ruchów

Na początek mała - aczkolwiek bardzo miła i dla mnie ważna - dygresja
Dzisiaj miałem dość niecodzienną sytuację. Otóż spotkał mnie jeden z graczy (na kurniku) i zapytał dlaczego usunąłem bloga. Po moim wyjaśnieniu, że został zmieniony adres ów pasjonat (z zawodu nauczyciel, więc na pewno wie na czym polega taka praca jak nauczanie i prowadzenie bloga) powiedział, że bardzo mu się podoba ten blog i chciałby, abym kontynuował nauczanie i przekazywanie wiedzy za jego pośrednictwem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że osoba ta legitymuje się rankingiem 1500 na kurniku (a to zwykle odpowiada poziomowi silnej 3 lub słabej 2 kategorii).

PS. Przy okazji być może uda nam się nawić jednego z kolegów (Tfightera) do tego, aby dzielił się swoimi wrażeniami z innymi amatorami szachowymi. Na początku myślał, że żartuję, ale po tym jak pokazałem mu mojego bloga oraz stronę z książkami (i magazynem szachowym)... zobaczył, że jednak mówię poważnie.

A teraz do sedna. Tym razem podam kilka rad - jak się dobrze bronić oraz jak nie przeoczać prostych (dobrych) ruchów. Jest to raczej forma wskazówek niż przykładów, jednak osoby, które zobaczą na moje partie grane w lidze (dostępne na blogu) z pewnością zobaczą, że część z rad dobrze się pokrywa z tym co się dzieje w moich partiach (zwłaszcza, gdy muszę się mocniej bronić).


Moje przemyślenia dotyczące tego jak nie przeoczyć prostych (dobrych) ruchów

1. Sprawdź wszystkie możliwe pobicia (nie wolno żadnego przeoczyć).
2. Sprawdź wszystkie możliwe szachy (nie wolno żadnego przeoczyć)
3. Porównaj wszystkie (sensowne) kontynuacje
3a. Zapamiętaj wnioski z każdej w/w kontynuacji.
3b. Zapamiętaj ocenę pozycji dotyczącą każdej w/w kontynuacji.
4. Wybierz najlepszy ruch spośród ocenionych kontynuacji (wariantów).
5. Sprawdź czy w twojej ocenie nie ma prostego błędu.
6. Zagraj ruch i szukaj elementów pozycji, które pomogą ci znaleźć plan w dalszej grze.Jeśli jesteś stroną broniącą się (i nie możesz atakować lub czujesz, że teraz trzeba się bronić):

1. Sprawdź wszystkie forsowne kontynuacje przeciwnika (pobicia oraz ruchy z szachem).
2. Oceń jak duże jest niebezpieczeństwo (czy grozi ci mat, strata figury, związanie, rozbicie pozycji króla, itp.)
3. Postaraj się wyszukać najlepszy wariant - na podstawie powyższych wskazówek.
4. Jeśli to konieczne to poświęć piona lub jakość (jeśli musisz oddać lekką figurę bez rekompensaty, to znaczy, że za późno zacząłeś się bronić).
5. Za każdym razem staraj się wyszukiwać kontrę - albo zaatakować przeciwnika w innym (ważnym) miejscu, albo też wygasić lub maksymalnie utrudnić mu atak.
6. Wierz w swoje umiejętności - bez względu na ranking (albo różnicę rankingów) twojego przeciwnika.
7. Po zakończonej partii sprawdź gdzie popełniłeś błędy (zwłaszcza w obronie) i wyciągnij wnioski
8. Staraj się nie dopuszczać do pozycji w których będziesz musiał "cierpieć".
9. Systematycznie powiększaj swoją wiedzę na temat obrony: jest ku temu co najmniej kilka książek (jedna z najlepszych wg mnie to "Practical Defence" by Aaagard)
10. Ucz się końcówek, aby wiedzieć na jak dużo możesz sobie pozwolić (ile materiału możesz oddać) i jak potem kontynuować, aby wybronić remis (a przy okazji maksymalnie utrudnić przeciwnikowi realizowanie przewagi).

Ponizej książka o której mówię (jest fragment w PDF, który można ściągnąć i zobaczyć styl w jakim pisze autor): http://www.qualitychess.co.uk/products/2/29/practical_chess_defence_by_jacob_aagaard/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz