piątek, 23 września 2011

Taktyka jako podstawowy, najłatwiejszy oraz najbardziej efektywny sposób na polepszenie poziomu początkującego gracza

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek dlaczego wielu trenerów, instruktorów oraz nauczycieli szachowych, mówi do swoich uczniów: “studiuj taktykę (rozwiązuj kombinacje) za każdym razem, gdy tylko masz taką możliwość!”. Jest tak z uwagi na to, że bez taktyki NIC nie może zostać zrobione. Tylko wówczas jeśli wytworzysz efektywny i szybki system rozpoznawania motywów (uderzeń) taktycznych – dopiero wtedy będziesz w stanie grać poprawne szachy. Bez tej podstawowej umiejętności nie da się grać dobrze w szachy. Zasada jest prosta: najpierw oceniamy materiał – to kto ma więcej bierek lub ściślej: kto posiada bierki o większej wartości. Dopiero na drugim miejscu jest ocena czynników pozycyjnych, które mogą przeważyć właśnie te materialne.
 
Obecnie jest coraz więcej książek i zbiorów zadań (a ostatnio także serwerów i stron) do ćwiczenia (jak też studiowania) taktyki.
 
Zadanie jest bardzo proste: ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Jak długo? To zależy od tego na jakim jesteś poziomie i jak duże błędy taktyczne popełniasz. Najważniejsze rzeczy, o których musisz pamiętać:
 
1) powinieneś błyskawicznie rozpoznawać podstawowe „strzały” (maty, związania, widełki, itd.), czyli NATYCHMIAST (bez świadomego wysiłku) je zauważać i przy tym bardzo szybko oceniać! Oto powód dla którego właśnie musisz pracować tak długo, aż osiągniesz „mistrzostwo (rozpoznawania) podstaw”! To wymaga codziennego, systematycznego treningu (rozwiązywania taktycznych zadań) każdego dnia przez dłuższy czas (niekiedy będzie to rok, a niekiedy kilka lat). Owszem, jest to nieco żmudna i trudna praca. Jednak jeśli chcesz być naprawdę dobry, to trzeba zdecydować: czy wolisz grać słabo i nic nie robić czy w pewnym zakresie poświęcić się oraz podnieść poziom swojej gry.

2) kolejną ważną sprawą jest wysiłek w czasie grania partii, polegający na tym, aby starać się wyszukiwać te podstawowe schematy oraz motywy… i łączyć je tak, aby być w stanie wykorzystywać pojawiające się możliwości. Nie musisz myśleć zbyć długo o pozycji, którą widzisz przed sobą, jednak zapytaj siebie DLACZEGO dane uderzenie jest możliwe (lub niemożliwe) – jakie elementy przemawiają za tym, a jakie przeciw. Pamiętaj, aby wyszukiwać i łączyć ze sobą wszelkie motywy, które poznałeś (związanie, szpila, widełki, przeciążenie, odciągnięcie, mat na ostatniej linii, słabość wokół króla, otwarta linia, itp.)

Ostatnią rzeczą o której należy pamiętać: staraj się systematycznie rozwiązywać coraz trudniejsze zadania (kombinacje). Nie zdziw się, że na początku powinno to być bardzo proste i szybkie, a z czasem będzie coraz trudniejsze i wymagało będzie coraz więcej czasu. Niemniej tylko to gwarantuje, że będziesz się stale rozwijać i silniejsi przeciwnicy nie będą bezlitośnie wykorzystywać twoich błędów taktycznych.
 
Jeśli jesteś początkującym graczem, na początek spróbuj wziąć się za te w najprostsze (800-1000: czyli rozpoznawanie atakowanych i bronionych bierek wraz z rozwiązywaniem mata w 1 ruchu), następnie trudniejsze (1000-1600; wygranie figury w 2-3 ruchach), a jeśli już także te są dla ciebie łatwe, wówczas bardzo trudne (1600-2200).

Na koniec: najważniejsza zasada (gdy rozwiązujesz zadania): staraj się rozwiązywać wszystkie pozycje bez dotykania i przestawiania bierek! Tylko w przypadku gdy skończysz (albo też gdy nie byłeś w stanie rozwiązać zadania pomimo kilku prób), wówczas powinieneś sprawdzić rozwiązanie poprzez przesuwanie bierek i sprawdzanie poprawności twojego pomysłu z odpowiedzią w książce. Oczywiście jeśli pozycja jest dla ciebie prosta i nie wymaga ustawiania na szachownicy, wówczas wystarczy samo zapisywanie odpowiedzi (czyli warianty, które uznasz za istotne).

Mam nadzieję, że te informacje okażą się dla ciebie przydatne. Pamiętaj, że mistrzowie gdy jeszcze byli nowicjuszami - robili takie zadania godzinami. Teraz już tego nie muszą robić, ponieważ tamte zostały już przeniesione do ich bazy schematów (pozycji), z której stale korzystają.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz