niedziela, 4 września 2011

Dlaczego silni gracze nie upraszczają oraz nie wygrywają prostych pozycji

No właśnie. Zastanówmy się dlaczego z silnymi graczami tak rzadko udaje nam się uzyskać dobre (lepsze) lub łatwe do rozgrywania pozycje. Ano dlatego, że mistrzowie starają się w taki sposób rozgrywać partie, aby uzyskiwane przez nich pozycje miały duże (im większe tym lepiej) możliwości zapewniających pójście niewłaściwą drogą.

Jakie warunki ku temu muszą być spełnione? Słowem - co robić, aby pozycja miała w sobie dużo życia, a przeciwnik jak najwięcej pokus wybrania niepoprawnej kontynuacji? Oto one:
1) nie wymieniaj hetmanów - wymiana hetmanów sprawia, że gra staje się o 30 do 50% łatwiejsza (do zremisowania). Hetman jest najsilniejszą figurą i gwarantuje, że odpowiednio wykorzystany będzie stale problemem dla przeciwnika.
2) nie wymieniaj ciężkich figur - wymiana wież (o hetmanach nie wspominając) to kolejny krok ku temu, aby nawet słaby przeciwnik był w stanie osiągnąć remis z mistrzem. Wieża (a najlepiej obie) we współpracy z gońcem (a idealnie to z dwoma) potrafi(ą) bez problemu zamatować króla przeciwnika - lub sprawić, aby odparcie mata było związane z oddaniem materiału (a wówczas przewagę materialną można zrealizować w fazie końcowej).
3) nie dokonuj ŻADNEJ wymiany jeśli nie jest to niezbędne (konieczne). Pamiętaj, że każda wymiana ułatwia obronę stronie, która jest słabsza (a także zawodnikowi, który prezentuje niższy poziom gry). Staraj się dopiero wtedy wymieniać (pionki lub figury), gdy brak wymiany spowoduje straty materialne czy też duże problemy, których nie będzie można później rozwiązać (np. zbyt silny atak na pozycję króla).
4) nie zamykaj pozycji jeśli nie jest to dla ciebie korzystne. W 90% przypadków zamykanie pozycji wiąże się z tym, że przeprowadzenie skutecznego ataku i/lub wygranie materiału jest bardzo trudne. Pamiętaj jednak, że niekiedy zamknięcie pozycji jest znakomitym rozwiązaniem. Zwykle jest tak wtedy, gdy po zamknięciu pozycji przeciwnik nie ma możliwości dobrego ustawienia figur i przy okazji ty bez problemu zrealizujesz swój plan (np. atak na króla czy też ograniczenie przeciwnika oraz wygranie materiału).

Teraz powinieneś być bardziej świadomy tego dlaczego z silnym zawodnikiem tak trudno jest wygrywać. Pierwszym etapem jest przejście fazy podstawiania (czyli tzw. "czysta gra"), a kolejny etap to właśnie utrzymywanie jak największych możliwości wydobcia z pozycji "czegoś więcej" (niż remis). Zauważ bowiem, że zwykle prostą pozycję (typu K+W na K+W+p) bez problemu zremisuje zawodnik 1800 z zawodnikiem 2600. Pozycję średniej skali trudności (np. K+G+2p na K+W) będzie znacznie trudniej obronić. Natomiast bardzo trudne pozycje są w stanie bardzo dobrze bronić... jedynie bardzo silni mistrzowie (2500+) oraz silniki szachowe (3000+).

Jako zadanie domowe spróbuj przejrzeć swoje ostatnie partie (np. 30, 50 czy 100 - w zależności od tego ile chcesz czasu na to poświęcić) i zobacz w ilu z nich wymieniasz materiał bez konieczności. Dla porównania ściągnij sobie partie z ostatnich silnych turniejów najlepszych zawodników (np. z turnieju memoriał Botwinnika, obecnego Pucharu Świata, itp.) i zobacz jak wygląda walka na najwyższym poziomie. Zwróć uwagę na ilość i szybkość wymian (czy po 10 ruchach wymieniło się więcej niż 6 bierek?) oraz na dymaniczną grę z obu stron (czy jedna ze stron wyczekuje czy też podejmuje aktywne działania - tzw. kontra?).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz