czwartek, 25 sierpnia 2011

Rewelacyjna, niesamowita i kosmicznie niezrozumiała partia no i banalnie prosta końcówka do wygrania

Rzadko się zdarza, że mam okazję chwalić moich przeciwników. Tym razem jednak Wojtek (Hajdzikiem zwany) zagrał tak niesamowicie dobrze, że szczerze mówiąc to nie mam pojęcia jakim cudem zaprosił do siebie do domu samego Kasparowa (no dobra, może to był Anan albo Carslen - nie jestem do końca pewien). Zwykle Wojtek końcówki gra średnio lub słabo, zaś tym razem zagrał re-we-la-cyj-nie! Po prostu niesamowicie dokładnie i aby zremisować to ja miałem nieco problemu ;).

Powiem krótko: jestem dumny z Hajdzika, ponieważ wierzyłem, że po kilkunastu miesiącach (a mija już blisko rok od czasu, gdy sławny Hajdzik zaczynał od kurnika, a teraz na FICS ładnie sobie poczyna!) solidnej i wytrwałej pracy... w końcu przyjdzie ta piękna NAGRODA! I tym razem to właśnie było to! :).

Od razu mówię, że końcówka niektórych może się wydawać prosta, nudna albo drętwa. Tak też może się zdarzyć. Niemniej dla mnie od 40.Nd5 końcówka zaczęła się robić dość niełatwa. Swoje apogeum osiągnęła po ruchu nr 48 - Król na c7! Od tego momentu wiedziałem, że muszę grać bardzo dokładnie, aby nie puścić remisu!

Dodam tylko, że na podstawie analizy tej końcówki (przez silnik Stockfish) niebawem napiszę kilka słów na temat tego jak analizować, aby nie tracić czasu, a jednocześnie być jak najbliżej szachowej prawdy (tzn. obiektywnej i dokładnej oceny pozycji).

Przy okazji dziękuję Wojtku za ZNAKOMITĄ partię, która dostarczyła mi wiele radości oraz przy okazji kolejną okazję do tego, aby przyjrzeć się pracy (i ocenie pozycji), którą wykonują silniki. Mam nadzieję, że to co niebawem pokażę (co i jak analizował Stockfish - siła 3200 na silnych sprzętach) będzie dla osób, które chcą i lubią sobie sprawdzić poprawność danej pozycji (partii)... ciekawą praktyczną radą (albo wskazówką).


Oto ta klasyczna partia (wierzę, że to dotychczasowa najlepsza partia Wojtka ze mną - nie dość, że do gołych króli, to jeszcze zagrał bardzo solidnie i końcówkę, która wyglądała na niezbyt ciekawą... uratował! :). Wielkie brawa raz jeszcze, a poniżej "dowód" na to, że nie tylko Polak potrafi... Wojtek też potrafi!!!
(w zapisie nie ma błędów - Hajdzik zagrał tak znakomicie końcówkę!) :). Aż się sam zdziwił ;-).


Tu partia do przejrzenia (komentarzy jest bardzo niewiele, w tym jeden nie do końca trafny):
http://mekk.waw.pl/mk/watchbot/game/3207963

Puściłem do analizy silnik Stockfish (uwielbiam ten silnik - niesamowicie dokładny i pokazuje warianty oraz pozycje bardzo dobre z punktu widzenia strategicznego i ludzkiego - bardzo szybko jestem w stanie zrozumieć to co wymyślił).

Teraz małe pytanie (quizz) dla Was: mianowicie po ruchu 52...Nd7 według was (przy najlepszej grze obu stron):
1) wygrywają białe
2) wygrywają czarne
3) remis

Ponadto ocena pozycji (po wyżej wymienionym ruchu) jest (patrząc od strony białych: plus to zysk i lepsza pozycja, zaś minut to strata i gorsza pozycja; jednostka 1 punkt = 1 pion).
a) +2,4
b) +1,6
c) +0,9
d) 0.00
e) -0,25
f) -0,65
g) -0,96
h) -1,4
i) -1,86
j) -2,1
k) nie mam pojęcia

Jeśli macie ochotę się zabawić w detektywów, to spróbujcie odpowiedzieć na to (dwuczęściowe) pytanie. (Przykładowa odpowiedź: 1a - oznacza "wygrywają białe, bo ocena pozycji to +2,4"). W komentarzach możecie wpisywać wasze typy - najlepiej wraz z uzasadnieniem :). I mała prośba: spróbujcie to zrobić bez pomocy silnika szachowego (wówczas znacznie więcej się nauczycie i być może nieco zdziwicie) :-).

 PS. Ani Wojtek ani ja nie zdajemy sobie sprawy z tego jak dziwną (w sensie "niesamowitą oraz bardzo rzadko spotykaną") partię rozegraliśmy. Może to dziwnie zabrzmi, ale takie partie zdarzają się 1 raz na 50 czy 100 tysięcy przypadków. Niebawem wyjaśnie o co chodzi, bo na teraz jestem w zbyt głębokim szoku. Nigdy nie widziałem, aby Stockfish na głębokości +40 czy +42 (deep) tak się mordował, aby w końcu "zrozumieć" o co konkretnie chodzi w tej końcówce. Kompletny kosmos. Z punktu widzenia człowieka niby wszystko ma sens, ale jednak to co widzę zdarza mi się wyjątkowo rzadko :). Czekam na wasze odpowiedzi (aby jak najszybciej zamieścić to co mnie powala) ;-).
PS. Podobno w szachach nie ma przypadku czy szczęścia, zaś stałe znajdywanie najlepszych ruchów jest niemal niemożliwe. Remisowanie przegranych partii też powinno być oceniane w innych kategoriach, prawda?! Założę się, że Wojtek grając tę partię był w transie. Niemożliwe jest bowiem na jego obecnym poziomie (zrozumienia szachowego), aby coś takiego jedynie świadomym wysiłkiem był w stanie stworzyć! It's impossible and unbelievable! Amazing and shocking! Help!

czwartek, 4 sierpnia 2011

Patrz uważnie na podstawki przeciwnika i sprawdzaj pozycje pod kątem taktyki

Ostatnio rozegrałem dziwną partię. Raz, że była niemal idealna - bo przewaga żadnej ze stron nie wynosiła więcej niż 0,6 (czyli coś jak "pół piona") w ciągu całej partii (*za jednym wyjątkiem o którym za chwilę), a dwa, że hetman będący w centrum stale miał swobodne pole nie będąc zagrożonym.

Natomiast przestroga jest tym razem prosta: patrz uważnie na podstawki przeciwnika, sprawdzaj pozycje pod kątem taktyki... i nie bądź ślepy (zafiksowany, zawieszony) jedynie na swoich planach. Dotyczy to 25 ruchu czarnych, w którym miały możliwość zdobycia DUŻEJ przewagi* (10-20 sekund na znalezienie najlepszego ruchu spokojnie wystarczy).

Poniżej ciekawa idealna partia:

poniedziałek, 1 sierpnia 2011

Potęga blefowania... czyli Houdini ucieka :)

Poniżej chciałbym zaprezentować PRZESTROGĘ dotyczącą wygranych partii i pozycji. Przysłowiowa "reszta to kwestia techniki" nie zawsze może okazać się tak prosta jak się wydaje. Osoby o słabym sercu i z wysokim ciśnieniem proszone są o nieoglądanie tego drastycznego materiału szachowego. Zresztą mój przeciwnik z którym grałem prosił o anonimowość, a jego komentarz do tej partii: (cyt): "Miałem wygraną z palcem w d*, a tak spiepszyłem, że głowa boli", a jeden ze znajomych po partii (chyba z szoku) napisał: "gratki stary!". Myślę, że poniżej wyjaśni się o co chodziło. Przypominam, że czas na partię dla każdego zawodnika nie wynosił 3 minuty, lecz 30min + 5sekund :).



Naprawdę czasami po takiej partii (zwłaszcza w turnieju w realu) można się załamać. Niemniej jest to dobra przestroga przed zbytnim rozluźnieniem ;). Pozdrawiam wszystkich dla których realizacja przewagi jest banalną sprawą :).